Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Canva.com
Najlepiej smakują z cukrem i śmietanką. Pomorski specjał jest hitem od lat
Do przeczytania w ok. 2 min.
Placki pomorskie to nieco zapomniane danie kuchni regionalnej. Do ich przyrządzenia wystarczy kilka podstawowych składników, zaś sam przepis jest bardzo łatwy do wykonania. Są one trochę podobne do popularnych w polskiej kuchni racuchów, jednak smakują zupełnie inaczej. Tego rodzaju placki można podawać zarówno ze słodkim, jak i słonym nadzieniem, a nawet farszem mięsnym czy rybnym.
Są bardzo pożywne i świetnie sprawdzają się w charakterze obiadu albo deseru. Placki pomorskie na słodko można jeść bezpośrednio po upieczeniu - tak smakują najlepiej i wiele osób zjada je od razu ponieważ są tak pyszne, że nie sposób im się oprzeć. Można też podać je ze śmietanką i cukrem albo konfiturą czy dżemem.
Składniki na placki pomorskie
Canva.com
- Z tych składników otrzymamy od ośmiu do dziesięciu placków: kilogram mąki, cztery szklanki śmietany (plus dodatkowo półtorej szklanki do posmarowania), piętnaście łyżek masła, łyżeczka soli i pół łyżeczki sody.
- Jako nadzienie wykorzystamy: dwie i pół szklanki kaszy jaglanej, pół szklanki cukru, półtorej szklanki masła, dwie łyżeczki soli, szklankę rodzynek oraz sześć szklanek wody.
Jak przygotować placki pomorskie?
- Przygotowujemy nadzienie: kaszę przepłukujemy najpierw zimną, potem gorącą wodą. Gotujemy ją w osolonej wodzie przez około osiem minut. Wodę odlewamy. Do kaszy dodajemy masło, umyte rodzynki, cukier i sól. Wszystko dokładnie mieszamy i wstawiamy na godzinę-półtorej do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C.
- Przygotowanie ciasta zaczynamy od zmiękczenia masła, dodania śmietany oraz mieszania całości przez około dziesięć minut. Dodajemy mąkę, sól oraz rozpuszczoną w łyżce wody sodę. Z tych składników zagniatamy ciasto, z którego następnie lepimy kulki (powinno nam wyjść około czterdziestu sztuk) i rozwałkowujemy. Na środku każdego placka układamy porcję nadzienia, rozprowadzamy je po całej powierzchni placka, zostawiając nieco miejsca na brzegach.
- Placki smarujemy śmietaną, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i pieczemy przez dwadzieścia do trzydziestu minut. Smacznego!
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł