Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Czy trzeba wozić ze sobą płyn do spryskiwaczy?

W ostatnim czasie aż huczy od plotek, wedle których należy wozić ze sobą zapasowy płyn do spryskiwaczy, bo w przeciwnym wypadku można dostać mandat w wysokości 500 zł. Ile prawdy jest w tej plotce? Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, jakie jest obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu.

Obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu

Każdy samochód dopuszczony do użytku musi spełniać rygorystyczne normy, aby bezpiecznie poruszać się po drogach. Przepisy regulują również dokładnie, jakie jest obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu.

Każdy samochód musi być wyposażony w:

  • prawidłowo przymocowane i widoczne tablice rejestracyjne,
  • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji, który należy ustawić na drodze w odpowiedniej odległości od samochodu w razie wypadku lub awarii,
  • gaśnicę typu BC, które pozwala na gaszenie płynów i gazów lub ABC (do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych) o pojemności przynajmniej 1 kg.

W Polsce nie trzeba wozić w aucie apteczki czy kamizelki odblaskowej, ale warto je mieć ze sobą, bo są obowiązkowym wyposażeniem samochodu w innych państwach.

zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czy trzeba wozić ze sobą płyn do spryskiwaczy?

W związku z informacjami, które pojawiły się na jednym ze znanych portali samochodowych, który napisał o nowych przepisach dotyczących przymusu wożenia w samochodzie zapasowego płynu do spryskiwaczy, narosła fala kontrowersji. Wiele osób natychmiast ruszyło do sklepów, aby zakupić zimowy płyn do spryskiwaczy, w obawie przed otrzymaniem mandatu w wysokości 500 zł w trakcie rutynowej kontroli. Rewelacje podane przez portal okazały się zwykłym fake newsem.

W rzeczywistości, jak informują policjanci Komendy Głównej Policji, nie ma żadnego nowego przepisu dotyczącego przymusu posiadana dodatkowego płynu do spryskiwaczy w samochodzie. Mandat można dostać za to za brudną szybę, która utrudnia kierowanie pojazdem.

W przypadku, gdyby przednia szyba była w niedostateczny sposób utrzymana (zabłocenia, zabrudzenia, brak utrzymania czystości), policjant rzeczywiście może (ale nie musi) przeprowadzić czynności wyjaśniające z kierującym pojazdem, co jest powodem takich okoliczności - mówi dla Konkret.pl dr inż. Jonatan Hasiewicz.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł