samochód na śniegu
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak jeździć zimą samochodem? Te wskazówki musisz zastosować

Przejdź do galerii zdjęć
Wielu kierowców obawia się jazdy zimą z uwagi na fakt, że w czasie tej pory roku jest ślisko, na drogach leży śnieg, a sprawę komplikują jeszcze fatalne warunki na drodze. Tymczasem, warto już wcześniej przygotować się na zimę, korzystając z kilku ważnych porad. Przeczytaj ten artykuł, a jazda zimą nie będzie dla Ciebie kłopotem.
Reklama

Jak przygotować samochód na zimę?

Co roku czytamy komunikat w wiadomościach: "w tym roku zima zaskoczyła kierowców". Okazuje się jednak, że nie bez przyczyny kierowcy są "zaskakiwani" każdej zimy. Wielu z nich bowiem do ostatniej chwili zwleka ze skutecznym przygotowaniem samochodu na zimę, a potem nie radzi sobie z trudnymi warunkami.

Warto więc wcześniej się przygotować, wymieniając opony już w listopadzie i sprawdzając stan techniczny pojazdu. Należy również kupić odmrażacze do szyb i wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, bo ten letni szybko zamarza. Zgodnie z najnowszymi przepisami w samochodzie zawsze powinniśmy też nosić zapasowy płyn do spryskiwaczy. W przeciwnym wypadku możemy dostać mandat do 500 zł.

Przed ruszeniem z miejsca, powinniśmy przede wszystkim w pierwszej kolejności odśnieżyć samochód. Jest to istotne dla naszego bezpieczeństwa, ale również finansów. Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi wysoki mandat, który może być jeszcze wyższy, jeśli śnieg przykryje tablice rejestracyjne.

samochód na śniegu
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Praktyczne wskazówki dotyczące jazdy samochodem zimą

Reklama

Nawet jeśli w odpowiedni sposób przygotujemy samochód na zimę, to nic to nie da, jeśli nie nabierzemy odpowiednich umiejętności i nie zastosujemy się do kilku istotnych wskazówek.

  • Ostrożnie rusz z miejsca. Wiele osób, aby ruszyć z miejsca zimą, natychmiast wciska gaz do dechy, co powoduje, że samochód zakopuje się w śniegu. Zamiast tego lepiej ograniczyć wciskanie gazu do minimum lub spróbować ruszyć na samym sprzęgle, lub na drugim biegu.
  • Zachowaj odpowiedni dystans na drodze. Bezpieczna jazda to podstawa jazdy zimą, aby mieć wystarczająco dużo czasu na reakcję. Nawet najlepszy samochód nie jest w stanie się zatrzymać w ułamku sekundy na pokrytej śniegiem lub lodem nawierzchni.
  • Zadbaj o wzorcowe ciśnienie opon. Nawet minimalne odchylenia od reguły i obniżenie poziomu ciśnienia o nawet 0,4 bara może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do utraty panowania nad pojazdem.
  • Pokonuj zakręty większym kątem i nigdy nie jeździj na luzie. Obie rady pomogą Ci uniknąć wpadnięcia w poślizg.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: pielegnacja skory po zimie
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama