Piernik staropolski z masą grysikową - smakołyk z historią i nutą finezji na Wigilię
Do przeczytania w ok. 3 min.
Piernik staropolski - cudowne ciasto z historią
Staropolski piernik to tradycyjny przysmak, który od wieków cieszy się popularnością w Polsce. Jest to rodzaj biszkoptu lub ciasteczka, które zwykle robi się z miodem, przyprawami i mąką. Zazwyczaj jest wycinany w kształtach i dekorowany lukrem i posypką. Mówi się, że tradycyjna receptura powstała w XVI wieku, ale dokładne pochodzenie nie jest znane. Piernik był powszechnie serwowany jako deser w Polsce w XVI wieku. Często podawano go z miodem i masłem, a czasem nawet z serem.
Był również używany jako rodzaj lekarstwa, ponieważ uważano, że ma właściwości lecznicze. Używano go także jako waluty, ponieważ był dawany jako prezent lub wymieniany na towary i usługi. Staropolski piernik jest nadal popularny i często podawany na Boże Narodzenie i inne specjalne okazje. Zazwyczaj wyrabia się go z połączenia miodu, przypraw korzennych i mąki, choć w niektórych przepisach można dodać orzechy lub suszone owoce.
Ciasto jest następnie cięte w kształty, takie jak serca, gwiazdy czy zwierzęta, i dekorowane lukrem lub posypką. Można je również podawać z różnymi dodatkami, takimi jak dżem, czekolada czy orzechy. Staropolski piernik to pyszny smakołyk, który jest przesiąknięty historią i tradycją. To świetny sposób, by wprowadzić odrobinę Polski do swojego domu i na pewno spodoba się rodzinie i przyjaciołom.
Piernik staropolski z masą grysikową - przepis
Staropolski piernik z kaszą manną to tradycyjny deser, który od wieków cieszy się popularnością w Polsce. Przepis jest prosty i nieskomplikowany, ale powstający z niego smakołyk nie jest zwyczajny. Piernik jest robiony z semoliny, czyli rodzaju mąki z pszenicy durum. Semolina nadaje piernikowi wyjątkową teksturę i smak, którego nie można znaleźć w innych przepisach.
Składniki na staropolski piernik z kaszą manną są dość podstawowe. Ciasto przygotowuje się z kaszy manny, cukru, masła, jajek i przypraw takich jak cynamon i gałka muszkatołowa. Po upieczeniu piernik zazwyczaj posypuje się cukrem i podaje z bitą śmietaną.
Składniki:
- 0,5 l miodu
- półtorej szklanki cukru trzcinowego
- 25 dag masła
- 1.20 kg mąki pszennej
- 3 jajka
- 3 łyżeczki sody
- 120 ml mleka
- 3 opakowania przyprawy do piernika z imbirem
- Masa:
- 3 szklanki mleka
- 8 pełnych łyżek grysiku
- 4 łyżki cukru
- 1 łyżka cukru z wanilią
- 25 dag masła
- 2 łyżki cukru pudru
- 25 g wódki ( kieliszek)
- 50 dag powideł śliwkowych
Połączenie słodkiego i korzennego smaku piernika z kremową słodyczą bitej śmietany sprawia, że temu deserowi nie można się oprzeć. Staropolski piernik z kaszą manną to klasyczny przepis, który cieszy się powodzeniem od pokoleń. Jest to prosty, a zarazem pyszny smakołyk, który z pewnością zasmakuje nawet najbardziej wybrednym smakoszom. Jeśli nigdy nie próbowałeś tego wyjątkowego deseru, teraz nadszedł czas, by go wypróbować!