Popularna przyprawa wspiera działanie wątroby
Do przeczytania w ok. 2 min.
Żółte lekarstwo
Jeżeli od jakiegoś czasu wiesz, że Twoja wątroba nie działa tak dobrze jak powinna, to zapewne domyślasz się, że ową leczniczą przyprawą jest lekko ostra i słodka kurkuma. Zazwyczaj w naszej kuchni stosowana jest w formie proszku o pięknym, intensywnie żółtym kolorze.
Kurkuma pozyskiwana jest z rośliny o nazwie ostryż, żółcień lub też szafranica. Należy do rodziny imbirowatych. Jej korzeń, z którego wytwarzana jest przyprawa wyglądem przypomina właśnie korzeń imbiru.
Właściwości kurkumy
Zawarta w kurkumie kurkumina ma działanie przeciwzapalne, dzięki temu przyspiesza gojenie się ran. Pozytywnie wpływa także na układ trawienny, zwłaszcza cenią ją sobie osoby z dolegliwościami wątroby. Kurkumina usuwa z niej tłuszcz, działa na nią regenerująco oraz ochronnie. Do tego reguluje wydzielanie żółci i enzymów trawiennych.
Wątroba pełni w organizmie niezwykle istotną funkcję filtru. Odpowiada również za metabolizm, usuwanie toksyn oraz za odporność. Niezdrowa dieta, jak i nadużywanie alkoholu bardzo obciążają wątrobę, a niestety pierwsze sygnały bólowe może dawać po długim czasie stopniowego wyniszczania. Dlatego warto regularnie wykonywać sobie kontrolne badania oraz wspierać działanie tego bardzo ważnego organu. Dobrym pomysłem jest spożywanie kurkumy oraz stosowanie raz na jakiś czas diety oczyszczającej.
Sposób stosowania kurkumy
Najprostszym rozwiązaniem jest zakup w aptece lub w sklepie zielarskim gotowego eliksiru z kurkumy. Zawiera on dodatkowo ważny składnik jakim jest piperyna. Związek ten w znacznym stopniu zwiększa wchłanianie kurkuminy, która bez niego jest w małej ilości absorbowana przez organizm.
Tego typu eliksir możesz też przyrządzać sobie sama. Wlej do szklanki letnią wodę, wsyp łyżeczkę kurkumy, szczyptę czarnego pieprzu i dodaj dwie łyżki soku z cytryny. Eliksir najlepiej jest spożywać rano, pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Dużą zaletą takiego regularnie wykonywanego rytuału jest utrata zbędnych kilogramów.
Dietetycy jednak przestrzegają, aby nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki, która wynosi 8 gram. Nadmiar kurkuminy mógłby powodować różne niepożądane reakcje układu pokarmowego, a także wywołać reakcje alergiczne. Tutaj również panuje zasada - co za dużo, to niezdrowo.