Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Pyszne ogórki kiszone po staropolsku. Przepis babci Jadzi
Do przeczytania w ok. 2 min.
Oto babciny przepis na staropolskie ogórki kiszone. Jak zrobić pyszny dodatek do mięs oraz kanapek?
Składniki na kiszone ogórki po staropolsku
Do przygotowania tego przetworu potrzebne nam będą następujące składniki:
- 2 kg (2000 g) ogórków,
- 2 litry (2000 ml) wody,
- 4 łyżki soli,
- 4 kwiatostany kopru,
- 4 średnie ząbki czosnku,
- gruby korzeń chrzanu,
- po 6 liści dębu i wiśni,
- 4 liście porzeczki,
- kilka ziaren pieprzu czarnego.
Przygotowanie pysznych ogórków kiszonych
- Przygotowanie - liście dębu, wiśni i porzeczki dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, kwiatostany kopru płuczemy. Korzeń chrzanu obieramy i kroimy wzdłuż na ćwiartki.
- Ząbki czosnku obieramy.
- Dokładnie myjemy ogórki, pocierając ich powierzchnię szorstką gąbką w taki sposób, aby pozbyć się choć części kolczastych wypustek pokrywających skórkę.
- Litrowe słoiki myjemy i wyparzamy, do każdego wkładamy kwiatostan kopru oraz po jednym liściu dębu, wiśni i porzeczki. Ogórki ciasno układamy w słoikach, wciskamy pomiędzy nie cienki słupek chrzanu, ząbek czosnku i kilka ziaren pieprzu. Przykrywamy ogórki liściem dębu lub wiśni.
- Zagotowujemy w garnku wodę z solą, mieszamy, aż całkowicie się rozpuści. Zalewamy zawartość słoików gorącą solanką i natychmiast zakręcamy pokrywki.
- Ustawiamy gorące słoiki blisko siebie i przykrywamy kocem na co najmniej 24 godziny. Po tym czasie słoiki przenosimy w ciemne, chłodne miejsce.
- Po otwarciu słoik z ogórkami możemy przez kilka dni przechowywać w lodówce. Idealnie pasują jako dodatek do mięsnych dań, wędlin, zup i kanapek ze smalcem.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Kucharka zdradziła tajemnicę idealnych ogórków. Tyle soli trzeba dodać do kiszonki
W przygotowaniu kiszonek, a zwłaszcza ogórków, wiele zależy od odpowiedniego stosunku soli. Jeśli marzysz o pysznych, chrupiących i soczystych ogórkach, to z pewnością docenisz tę recepturę.
Dlaczego ogórki kiszone buzują po otwarciu?
Ogórki kiszone są popularnym dodatkiem do wielu potraw i cieszą się dużą popularnością ze względu na swój charakterystyczny smak i chrupiącą konsystencję. Jednak po otwarciu słoika z ogórkami kiszonymi, czasem można usłyszeć charakterystyczne "buzowanie"...
Dodaj łyżkę cukru do zalewy do ogórków kiszonych. Efekt będzie powalający!
Kiedy myślimy o ogórkach kiszonych, przypominają nam się tradycyjne przepisy na domową kiszonkę. Jednak mało kto wie, że dodanie jednego prostego składnika do zalewy może zmienić smak i teksturę ogórków w sposób niesamowity. Mowa tutaj o cukrze - składniku, który dodaje słodkiego akcentu i nadaje ogórkom kiszonym niepowtarzalnego smaku.