Środki przeczyszczające na zaparcia - tak czy nie?
Do przeczytania w ok. 1 min.
Środki przeczyszczające to nie cukierki
Nikt nie powinien przyjmować ich regularnie. Każdy środek przeczyszczający w czasie udzielania pomocy układowi metabolicznemu będzie mu jednocześnie szkodzić. Osoby, które bardzo często (przynajmniej raz na dwa tygodnie) łykają przeczyszczające tabletki lub wypijają przeczyszczające herbatki, samodzielnie doprowadzają do rozleniwienia swoich jelit. Oczywiście robią to nieświadomie. Nie wydaje im się, by taki selen, będący naturalną roślinką, mógł drastycznie zaszkodzić jelitom. A jednak takie są fakty.
Leniwe jelita - o co chodzi?
Środki przeczyszczające w końcowym rozrachunku pogłębiają problemy z wypróżnieniem. Jako że same stymulują przewód pokarmowy do szybszego przesuwania występujących w nim treści, jelita dochodzą do wniosku, że już nic nie muszą robić i dlatego się właśnie „rozleniwiają” - przestają pracować. Niektóre środki tego rodzaju mogą też obniżyć lub całkowicie zredukować wchłanialność pewnych leków i suplementów diety.
Jeżeli już koniecznie ktoś chciałby po nie sięgnąć, nie powinien robić tego częściej niż raz na kilka miesięcy. A jakie preparaty na zaparcia będą najbezpieczniejsze dla zdrowia i najmniej szkodliwe dla organizmu? Na pewno te, których działanie będzie się opierać na wyższej zawartości błonnika. Warto więc postawić na babkę płesznika bądź babkę jajowatą. Oba produkty są dostępne w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością.