Cudowne właściwości nasion chia. Kilka łyżeczek dziennie pomaga zwalczyć cukrzycę
Do przeczytania w ok. 2 min.
Właściwości nasion chia
Chia to małe, płaskie i owalne o błyszczącej i gładkiej fakturze nasiona szałwi hiszpańskiej (Salvia hispanica). Roślina ta pochodzi z Meksyku i Gwatemali, gdzie po raz pierwszy była uprawiana. Nie bez pozoru nasiona chia stanowiły podstawowe pożywienie Azteków i Majów - zawierają bowiem duże ilości błonnika, selenu (16 uq - 30 proc. dziennego zapotrzebowania), białka (180 mg w jednej porcji), żelaza, cynku oraz niezbędnych minerałów.
Warto również zauważyć, że nasiona chia zawierają wysoką ilość kwasów omega 3 i omega-6 oraz mają w swoim składzie przeciwutleniacze, które zwalczają produkcję wolnych rodników, mogących uszkadzać cząsteczki komórkowe i przyczyniać się do szybszego starzenia się skóry i rozwoju nowotworów.
Zdrowotne właściwości nasion chia
Nasiona mają wiele istotnych właściwości zdrowotnych. Z uwagi na swój bogaty skład nasiona chia zmniejszają ryzyko rozwoju raka piersi, wspomagają pracę mózgu i odpowiedni proces trawienia, zapobiegają demencji, chorobom serca i nadciśnieniu oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Nasiona chia do posiłku zawierającego węglowodany powinny dodawać przede wszystkim osoby, które borykają się z cukrzycą. Dosypanie kilku łyżeczek (najlepiej 30 g, czyli trzy łyżeczki) nasion chia do ulubionej potrawy sprawia, że cukry uwalniają się stopniowo, a nie gwałtownie, nie powodując szybkiego wzrostu glukozy we krwi.
Spożywanie nasion chia przez osoby z cukrzycą dodatkowo pomaga wyregulować ciśnienie krwi. U osób, które jadły 40 g dziennie nasion - zauważono niższe ciśnienie krwi o 13 punktów. Nasiona chia spowodowały także zmniejszenie ilości trójglicerydów - nawet o kilkanaście procent.
Warto jednak także zauważyć, że zbyt duże ilości nasion chia w diecie (powyżej 50 g dziennie) może powodować zaparcia i biegunki, a także bóle brzucha i niestrawność.