Świąteczny makowiec się kruszy i jest suchy? Wystarczy dodać jeden składnik i po problemie
Do przeczytania w ok. 2 min.
Nieraz zdarza się, że nawet przy najlepszych chęciach makowiec się kruszy, jest zapychający, a do tego suchy. Jeżeli za każdym razem wychodzi ci takie ciasto, nie złość się. Wystarczy niewielka zmiana w przepisie, aby każda kolejna próba pieczenia okazała się sukcesem.
Jabłko - sposób na suchy makowiec
Przyrządzenie makowca składa się z kilku etapów - każdy z nich wymaga nieco pracy i czasu. Czasami efekty nie są zbyt zadowalające, a wpływa na to głównie zapychające i suche nadzienie. Sytuację może uratować jabłko, które jest smaczne, tanie i łatwo dostępne, zresztą każdy z nas znajdzie je pod ręką.
W czasie mieszania maku namoczonego w mleku, z pozostałymi produktami, dodaj do masy jabłko. Wcześniej je umyj, obierz, usuń gniazdo nasienne i zetrzyj na małych lub dużych oczkach tarki. Wilgoć z owocu przejdzie do masy makowej, dzięki czemu makowiec wyjdzie niezwykle wilgotny i delikatny.
Przygotowanie maku na makowiec - krok po kroku
Zanim zaczniesz gotować nasiona maku, najpierw zalej je zimną wodą. Dwukrotnie je przepłucz, a potem odstaw na parę godzin. Potraktowanie nasionek wodą wypłucze z nich gorycz. Po namoczeniu mak ugotuj w mleku, dzięki czemu będzie miał kremową konsystencję.
Aby sprawdzić, czy mak jest gotowy, możesz mielić nasionka między palcami - powinny łatwo się rozcierać. Ugotowany mak zmiel 2-3 razy. Możesz to zrobić przy użyciu maszynki do mięsa wyposażonej w specjalną nasadkę. Potem nasiona połącz z innymi składnikami i przenieś na ciasto drożdżowe.