Szafran to najdroższa przyprawa świata? Poznaj jego właściwości
Do przeczytania w ok. 4 min.
Szafran - jakie ma właściwości?
Szafran to szlachetna przyprawa, którą stosuje się na całym świecie. Jest nie tylko aromatyczna i nadaje odpowiedniego smaku różnego rodzaju potrawom, ale również wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Jego regularne spożywanie pozwala zredukować stres oksydacyjny, a także wolne rodniki. Jest to bowiem źródło krocyny, safranalu, kemferolu oraz kroketyny. Warto podkreślić, że ta najszlachetniejsza przyprawa świata jest również składnikiem suplementów diety, które mają poprawiać samopoczucie. Ma ona bowiem właściwości przeciwdepresyjne, a nawet wspomaga odchudzanie. Dodatkowo szafran uprawny sprawdza się również jako pomoc w regeneracji organizmu i można go stosować w różnego rodzaju stanach zapalnych. Wykazuje też działanie przeciwnowotworowe.
Największe uprawy szafranu znajdują się w Grecji, Maroku, Indiach oraz Iranie i stamtąd pochodzi większość przypraw, które możemy znaleźć w sklepach. Jest chętnie wykorzystywany w różnego rodzaju suplementach diety, a także w kuchni europejskiej. Nic w tym dziwnego, ponieważ może również hamować apetyt, co sprzyja redukcji zbędnych kilogramów, ponadto:
- poprawia koncentrację i pamięć,
- redukuje objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
- obniża poziom cukru we krwi,
- zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca.
Dodatkowo badania pokazują, że wpływa korzystnie na wzrok, w szczególności u osób, które zmagają się ze zwyrodnieniem plamki (AMD).
Szafran jako afrodyzjak
Wykorzystanie szafranu jest bardzo szerokie. Badania wykazują, że może to być również afrodyzjak! W szczególności dobrze sprawdza się w przypadku osób, które zmagają się z depresją i biorą leki. Zaledwie 30 mg szafranu przyjmowanego raz dziennie przez okrągły miesiąc, może poprawić erekcję u mężczyzn, z kolei u kobiet znacząco zwiększyć popęd seksualny. W kuchni szafran można zatem stosować przy wielu różnego rodzaju potrawach, aby poczuć się lepiej i zadbać przede wszystkim o swoją psychikę i dobre samopoczucie.
Zastosowanie szafranu
Zastosowań szafranu jest naprawdę sporo. Najbardziej oczywiste to kuchnia. Jego zapach jest bardzo przyjemny, a więc można go z powodzeniem używać przy różnego rodzaju deserach. Nie tylko pięknie wygląda, ale również dobrze smakuje. Często stosuje się go w kuchni azjatyckiej oraz śródziemnomorskiej, ale również greckiej, hiszpańskiej czy włoskiej. Wykorzystaniem szafranu szczyci się także wiele dań kuchni indyjskiej!
Warto jednak pamiętać o tym, że ta przyprawa najlepiej sprawdza się w przypadku dań, które są gotowane na wolnym ogniu. To właśnie wtedy uwalnia się wyśmienity smak. Zaledwie łyżeczka szafranu dodana do risotto może zdziałać prawdziwe cuda i sprawić, że potrawa nabierze zupełnie wyjątkowego charakteru.
Nitki szafranu często służą również jako wspaniała dekoracja potraw wytrwanych, a także deserów. Są przepiękne, a przy tym można je również jeść, a więc to bardzo wygodna ozdoba, której nie trzeba zdejmować z dania przed spożyciem.
Najwyższej jakości szafran przed podaniem do wielu dań najlepiej jest najpierw zmielić w moździerzu. Dopiero drobny proszek należy dodać do gotowanych potraw.
Dlaczego szafran jest drogi?
Korzystne właściwości szafranu zachęcają do jego stosowania, jednak trzeba przyznać, że jest to dość kosztowne. Jest on bowiem nazywany najdroższą przyprawą. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że powodem są trudności ze zbiorami. Przede wszystkim roślina kwitnie przez krótki czas i należy ją zebrać tego konkretnego dnia, ponieważ później zaczyna więdnąć. Ponadto kwiat szafranu jest bardzo drobny. Kilka gramów suszonej przyprawy można uzyskać z ponad... 50 tys. kwiatów. To zdecydowanie tłumaczy wysoką cenę.
Czy można zastąpić szafran w kuchni?
Potencjalne zastosowanie szafranu jest bardzo szerokie i trzeba przyznać, że jego właściwości zdrowotne do niego przyciągają. Chodzi tutaj również o jego wyjątkowy wygląd oraz niezastąpiony smak. Jest to na tyle wyjątkowa przyprawa, że bardzo trudno ją zastąpić. W związku z tym, że produkcja szafranu jest po prostu kosztowna, nie każdego stać na to, żeby zainwestować w taki dodatek. W takiej sytuacji dobrym zamiennikiem będzie kurkuma. Do dziś zdarza się, że handlarze na targach w obcych krajach używają tej przyprawy jako zamiennika, żeby oszukać klientów. Szafran ma jednak zdecydowanie subtelniejszy smak, a główne podobieństwo to kolor, jaki uzyskuje danie po dodaniu obu przypraw.