Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Canva.com
Tak sprawdzisz stan swojego serca. Oto 3 badania, które powinnaś robić regularnie
Do przeczytania w ok. 1 min.
Kiedy dzieje się coś niepokojącego, niezbędne może się okazać przeprowadzenie specjalistycznych badań. Oczywiście na początek bardzo ważny jest wywiad lekarski. Specjalista wówczas nas zapyta, w jakich okolicznościach i jak często nasilają objawy (na przykład duszności, kołatanie serca itp.). Na tej podstawie zleci kolejne testy.
Badania rytmu serca
Zawsze zalecane jest EKG spoczynkowe, czasem również EKG Holter - to 24-godzinne minitorowanie aktywności elektrycznej serca w ciągu doby. Pozwala to zarejestrować ewentualne zaburzenia rytmu, które mogą być trudne do wykrycia w trakcie standardowego EKG.Badania krwi
Przeważnie konieczna jest morfologia, poziom cholesterolu, szczególnie frakcji nie-HDL (norma ustalana jest indywidualnie i zależy od czynników ryzyka serca u danej osoby) i trójglicerydów, elektrolitów (magnez, sód, potas) oraz glukozy. Czasem także oznacza stężenie pewnych substancji charakterystycznych dla niewydolności serca na przykład peptydów natriuretycznych.
Badania obrazowe
Przeważnie potrzebne są: rentgen klatki piersiowej i echo (USG) serca.
Dodatkowa uwaga - jeśli powyższe badania nie wystarczą do postawienia diagnozy, czasem trzeba będzie wykonać również próbę wysiłkową, tomografię tętnic wieńcowych czy rezonans magnetyczny. Im wcześniej wykryje się nieprawidłowości, tym łatwiej będzie dobrać odpowiednie leczenie.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Migotanie przedsionków: Co to takiego?
Czy wiesz, że migotanie przedsionków może być jednym z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu? To zaburzenie rytmu serca, które objawia się przyspieszonym, niemiarowym biciem serca i może powodować uczucie kołatania w klatce piersiowej. W tym artykule dowiesz się więcej o przyczynach, objawach i sposobach leczenia migotania przedsionków.
Olej rzepakowy - niedoceniany bohater naszych domów
Czy wiesz, że olej rzepakowy to prawdziwe złoto północy? Ten naturalny produkt, choć przez lata nieco niedoceniany, teraz triumfuje na naszych stołach i w kosmetyczkach. Poznaj jego niezwykłe właściwości i zastosowania.
Koenzym Q10: Naturalny antyoksydant
Wiesz, że koenzym Q10 jest niezwykle ważnym składnikiem naszego organizmu? To naturalna substancja, która odgrywa kluczową rolę w ochronie przed stresem oksydacyjnym. W tym artykule dowiesz się więcej o tajemniczych właściwościach koenzymu Q10 i jak może on wpływać na Twoje zdrowie.