Canva.com

Tak sprawdzisz stan swojego serca. Oto 3 badania, które powinnaś robić regularnie

Kiedy dzieje się coś niepokojącego, niezbędne może się okazać przeprowadzenie specjalistycznych badań. Oczywiście na początek bardzo ważny jest wywiad lekarski. Specjalista wówczas nas zapyta, w jakich okolicznościach i jak często nasilają objawy (na przykład duszności, kołatanie serca itp.). Na tej podstawie zleci kolejne testy.

Badania rytmu serca

Zawsze zalecane jest EKG spoczynkowe, czasem również EKG Holter - to 24-godzinne minitorowanie aktywności elektrycznej serca w ciągu doby. Pozwala to zarejestrować ewentualne zaburzenia rytmu, które mogą być trudne do wykrycia w trakcie standardowego EKG.

Badania krwi

Przeważnie konieczna jest morfologia, poziom cholesterolu, szczególnie frakcji nie-HDL (norma ustalana jest indywidualnie i zależy od czynników ryzyka serca u danej osoby) i trójglicerydów, elektrolitów (magnez, sód, potas) oraz glukozy. Czasem także oznacza stężenie pewnych substancji charakterystycznych dla niewydolności serca na przykład peptydów natriuretycznych.

Badania obrazowe

Przeważnie potrzebne są: rentgen klatki piersiowej i echo (USG) serca.

Dodatkowa uwaga - jeśli powyższe badania nie wystarczą do postawienia diagnozy, czasem trzeba będzie wykonać również próbę wysiłkową, tomografię tętnic wieńcowych czy rezonans magnetyczny. Im wcześniej wykryje się nieprawidłowości, tym łatwiej będzie dobrać odpowiednie leczenie.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł