Canva

Tak wyczyścisz porządnie kuchenkę i piekarnik. Pamiętaj tylko o tych 2 krokach

W kuchni tych urządzeń z reguły używamy na co dzień, ale to nie znaczy, że musimy je pucować po każdym razie. Raz w miesiącu pokuśmy się o oczyszczającą kurację w takich oto dwóch krokach.

Odtłuszczanie

Kiedy powierzchnie piekarnika i kuchenki są odtłuszczone, trudniej przywiera do nich brud. A jeśli się już przyklei, to z łatwością go usuniemy. Do butelki z rozpylaczem wlejmy 500 ml gorącej wody, łyżkę płynu do mycia naczyń i wsypmy 3 łyżki boraksu. Wymieszajmy. Spryskajmy dokładnie piekarnik w środku i kuchenkę z wierzchu. Posypmy sodą oczyszczoną i jeszcze raz spryskajmy mieszanką z butelki. Po pół godziny przetrzyjmy wilgotną ściereczką.

Kiedy mamy ceramiczną płytę kuchenną, wówczas najpierw spryskajmy ją płynem do mycia szyb. Następnie wytrzyjmy do sucha papierowym ręcznikiem. A co z kratkami kuchenki, na których stawiamy garnki? Do dużej szerokiej miski wlejmy 3 litry bardzo gorącej wody. Wsypmy 3 łyżki proszku do prania. Dokładnie wymieszajmy. Zanurzmy w wodzie kratki na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Potem wyszorujmy je szczoteczką, wypłuczmy pod bieżącą, ciepłą wodą. Wytrzyjmy papierowym ręcznikiem.

Polerowanie

To ważne, ponieważ do gładkiej powierzchni tłuszcz i resztki jedzenia nie będą przylegać. Łyżeczkę soku z cytryny wymieszajmy z ½ szklanki ciepłej wody. Zamoczmy w tej miksturze bawełnianą szmatkę i przetrzyjmy nią wyczyszczoną płytę kuchenki i piekarnik. Wypolerujmy suchą szmatką. W kubku ciepłej wody możemy rozpuścić łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Umyjmy tym powierzchnię. Wytrzyjmy do sucha szmatką, jednocześnie polerując płytę lub piekarnik.

Dodatkowa uwaga – kiedy pieczemy, wyłóżmy spód piekarnika folią aluminiową. Tłuszcz zbierze się na niej, nie na spodzie. Po każdym użyciu folię wyrzucajmy, a piekarnik przecierajmy wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł