Wielkanocna ćwikła z chrzanem
Do przeczytania w ok. 2 min.
Ćwikła z chrzanem — polski klasyk
Ćwikła w polskiej kuchni jest znana od ponad 500 lat! Buraki to naprawdę nasza polska specjalność. W XVI wieku ćwikłą delektował się już Mikołaj Rej! Podtrzymajmy zatem te tradycje i przygotujmy ten zdrowy przysmak z buraków na Wielkanoc.
Siła ćwikły tkwi w jej prostocie. Połączenie słodkich buraków z ostrością chrzanu i kwasem (z cytryny lub wina) sprawia, że ten prosty dodatek jest chętnie podawany na co dzień i od święta. Dlatego ćwikły nie może zabraknąć na wielkanocnym stole.
Składniki na wielkanocną ćwikłę z chrzanem
1 kg buraków ćwikłowych,
1 słoiczek ostrego chrzanu,
5 łyżek cukru,
2 łyżeczki soli,
sok z cytryny lub czerwone wytrawne wino,
sól.
Jak zrobić ćwikłę z chrzanem na Wielkanoc?
Buraki na ćwikłę myjemy i gotujemy w łupinkach od 40 minut do godziny — w zależności od wielkości buraków. Ugotowane warzywa zostawiamy do wystygnięcia i zimne obieramy ze skórki. Warto wyposażyć się w rękawiczki ochronne, aby zabezpieczyć ręce przed zabarwieniem na czerwono. Teraz buraki trzemy na tarce o bardzo drobnych oczkach.
Starte buraki mieszamy z chrzanem, następnie doprawiamy sokiem z cytryny lub wytrawnym czerwonym winem. Na koniec dodajemy sól i cukier do smaku. Gotową ćwikłę przekładamy do wyparzonych słoików i przechowujemy w lodówce.
Dla urozmaicenia smaku, do utartych buraków poza chrzanem możemy dodać zmielone goździki, ziele angielskie lub posiekaną natkę pietruszki.