Wszystkich Świętych w Niemczech. Nie wszędzie jest dniem wolnym od pracy
Do przeczytania w ok. 2 min.
Wszystkich Świętych w Niemczech
Wszystkich Świętych było obchodzone jako kult męczenników, a następni mnichów i papieży. Z czasem święto przeniesiono na 1 listopada i chociaż początkowo cieszyło się największą popularnością tylko w niemieckiej Bawarii, z czasem było obchodzone we wszystkich landach.
W Niemczech struktura religijna rozkłada się w taki sposób, że jest podobna ilość katolików i protestantów. Ze względu na bliskość kulturową Polski i Niemiec, obchodzenie tego święta przez kościół rzymskokatolicki przebiega w podobny sposób jak w naszym państwie. W wielu miejscach ponadto odbywają się uroczyste, religijne koncerty i procesje wiernych na cmentarze. Warto dodać, że zabroniona jest organizacja hucznych imprez tanecznych i wyświetlanie filmów sprzecznych z religijnym wymiarem święta.
1 listopada Niemcy palą znicze na grobach i kładą astry lub chryzantemy. W czasie Wszystkich Świętych zapala się też specjalne świece, które powinny palić się aż do Zaduszek. Świeca ma bardzo bogatą symbolikę - wskazuje zmarłym drogę do miejsca ich spoczynku oraz odgania złe duchy.
Następnie Niemcy udają się już do własnych domów, gdzie spożywają uroczysty obiad, na którym królują przede wszystkim wypieki np. ciasto drożdżowe, czy ciasto w formie figurek, przypominających ludzi i zwierzęta.
Czy Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy?
Zgodnie z obowiązującą ustawą Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy, jedynie w tych landach, gdzie jest najwięcej katolików.
Wśród katolickich landów należy wymienić:
- Badenia-Wirtembergia,
- Bawaria,
- Nadrenia Północna-Westfalia,
- Nadrenia-Palatynat,
- Saara.