Canva.com

Wyjeżdżasz na wakacje i brakuje Ci miejsca w bagażniku? Poznaj zalety boxa na dach Twojego auta

Wakacje to doskonały czas na dalekie wojaże w nieznane z bliskimi, rodziną, czy przyjaciółmi. Jednakże samochody często mają bardzo określoną ilość przestrzeni, więc pakowanie walizek oraz przydatnego sprzętu do rekreacji staje się nie lada wyzwaniem, jeśli nie mamy dużego kombi. Z pomocą przychodzi box dachowy.

Z pomocą jednak przychodzi tutaj bardzo przydatne akcesorium samochodowe, czyli box dachowy, który może znacznie powiększyć przestrzeń bagażową naszego samochodu. Co roku coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw wypraw plenerowych. Przed zakupem jednak warto dowiedzieć się jakie są dostępne rodzaje bagażników dachowych, czym się od siebie różnią i gdzie można je kupić.

Jaki wybrać box dachowy?

Canva.com

Box dachowy jest narzędziem do powiększania przestrzeni ładunkowej o bardzo prostej konstrukcji. Zanim jednak podejmiecie decyzję o zakupie boxa dachowego warto poznać kilka czynników, które mogą mieć wpływ na wasz wybór. Bardzo ważnym czynnikiem jest oczywiście wymiar boxa dachowego.

Pamiętajmy także o tym, że każdy samochód posiada ograniczenie względem maksymalnego obciążenia dachu. Nie powinniśmy przekraczać wartości zalecanej przez producenta. Zazwyczaj znajdziemy ją w instrukcji obsługi samochodu. Dla przykładu: jeśli maksymalne obciążenie dachu waszego samochodu wynosi 80 kg, to po odliczeniu wagi boxa dachowego oraz bagażnika bazowego, dysponujemy ładownością około 60 kg.

Box czy kufer?

Na rynku dostępne są boxy dachowe o dwóch rodzajach wykończenia: gładkie, polerowane i błyszczącej oraz chropowate i matowe. Boxy lakierowane są zdecydowanie droższe, natomiast boxy matowe są dużo bardziej odporne na zarysowania i drobne wady mechaniczne. Boxy matowe jednak trudniej utrzymać w czystości, szczególnie w lecie.

Box dachowy generuje jednak zazwyczaj trochę hałasu i dodatkowo zwiększa zużycie paliwa, dlatego, jeśli nie musimy wozić boxa przez cały rok, to warto go zdemontować i schować w suchym miejscu. Kufer na dach można łatwo wyczyścić np. na myjni bezdotykowej lub za pomocą myjki ciśnieniowej. Dzięki solidnej i trwałej powierzchni nie trzeba obawiać się, że powierzchnia boxa na dach się zniszczy lub ulegnie zarysowaniu.

Duży, czy mały?

Canva.com

Optymalny box dachowy najczęściej dochodzi do 10-15 cm szyby czołowej i jednocześnie umożliwia kierowcy bezpieczną jazdę. Trzeba także zwrócić uwagę na wysokość i szerokość boxa. Boxy niskie znacznie mniej hałasują, gdy przewozimy na dachu narty lub snowboard (przedmioty o płaskich powierzchniach).

Wąski, ale długi boks dachowy idealnie sprawdzi się dla osób, które zazwyczaj na dachu będą przewozić sprzęt narciarski. Szeroki box dachowy natomiast sprawdzi się, gdy będziemy chcieli w zewnętrznym kufrze przewozić np. swoje walizki. Tak naprawdę wielkość boksu dachowego przede wszystkim zależna jest od naszych potrzeb oraz ilości bagaży, czy sprzętu.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł