Zajadasz stres? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje
Do przeczytania w ok. 2 min.
Takie emocjonalne jedzenie jest trudne do zatrzymania, a na pewno trudne, gdy próbuje się je zatrzymać na siłę, bez podjęcia próby lepszego poznania i zrozumienia problemu. Nie da się go bez końca maskować i tłumić, dlatego trzeba dojść do jego sedna. Przyczyny kompulsywnego jedzenia mogą być różne, choć przeważnie łączy je brak umiejętności do regulowania własnych emocji albo - co gorsza - niedostrzeganie tych emocji i próby tak zwanego "zakopywania" ich pod dywan.
Przyczyny kompulsywnego jedzenia
Czasami głód emocjonalny miesza się z prawdziwym głodem fizjologicznym i jest odpowiedzią na ogólne zmęczenie organizmu i jego niedobór energetyczny. Zwróć uwagę na to, czy przypadkiem ostatnio nie zdarza ci się nie dosypiać. Jeżeli dzień w dzień śpisz mniej niż siedem lub jeszcze gorzej mniej niż sześć godzin na dobę, twój organizm będzie wymęczony i nieodpowiednio zregenerowany, dlatego zacznie szukać dodatkowej energii, wysyłając silne sygnały o narastającym głodzie. Nazwa zajadanie emocji wzięła się jednak z niezaspokojonych potrzeb emocjonalnych. Być może w ciągu wypełnionego zajęciami dnia, w którym próbujesz się zająć dosłownie wszystkim, nawet nie zauważasz, że właśnie zrobiło ci się przykro, bo szef powiedział ci kilka niemiłych słów albo narosła u ciebie frustracja spowodowana kolejnym złym zachowaniem dzieci. Zacznij pozwalać sobie nawet na te negatywne emocje i na spokojnie się z nimi oswajaj. Dorosły człowiek musi umieć sobie z nimi radzić, ale w sposób zdrowy, a na naukę radzenia sobie z nieprzyjemnymi odczuciami na szczęście nigdy nie jest za późno.
Jeżeli pomimo stosowania się do różnych rad twój problem nie znika, zgłoś się do lekarza lub psychologa, którego specjalnością są zaburzenia odżywiania. Czasami trzeba zaczerpnąć pomocy z zewnątrz, by w pełni się uzdrowić.