Zmieniono nazwę pierogów ruskich na ukraińskie. To poważny błąd
Do przeczytania w ok. 2 min.
Pierogi zmieniają nazwę
Pierogi ruskie to tradycyjne danie, bez którego wielu Polaków nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu. Warto jednak zauważyć, że od pewnego czasu pierogi ruskie znikają z polskich sklepów i są zastępowane przez pierogi ukraińskie. Jest to jeden z największych symboli sprzeciwu wobec nieuzasadnionej agresji Rosji Władimira Putina na Ukrainę.
W bojkot pierogów ruskich włączyło się wiele restauracji w Polsce, które w akcie solidarności zmieniły nazwę pierogów na ukraińskie.
Akcja ma charakter symboliczny i zrodziła się po uwagach naszych pracowników, którzy są obywatelami Ukrainy. Słowo »ruskie« kojarzy im się z wojną i okrucieństwem - napisano w komunikacie Baru Mlecznego Lindleya 14.
Skąd się wzięła nazwa pierogów ruskich?
Chociaż powszechnie wydaje nam się, że pierogi ruskie pochodzą z Rosji, taki sposób myślenia jest poważnym błędem logicznym. Warto bowiem zauważyć, że pierogi te, gdyby rzeczywiście powstały w Rosji, nazywane byłyby rosyjskimi, a nie ruskimi. Pierogi ruskie mają tyle wspólnego z Rosją, co Putin z demokracją.
Nazwa "pierogi ruskie" pochodzi od regionu, w którym powstały, a więc od Rusi Czerwonej. Patrząc na historyczne mapy, z łatwością można więc ustalić, że jest to danie kuchni polskiej i ukraińskiej. Ruś Czerwona to kraina na północno-zachodniej Ukrainie oraz w południowo-wschodniej Polsce. Warto również zauważyć, że pierogi od wielu lat są sprzedawane także w Ukrainie pod nazwą "pierogi polskie".
Nie ma więc żadnej potrzeby językowej ani ideologicznej, aby pierogi ruskie nazywać ukraińskimi, tym bardziej, że to Rosjanie zazdroszczą Ukraińcom Rusi Kijowskiej, która była już silnym państwem, gdy Moskwa — od której wywodzą się Rosjanie, malutką osadą.