Kobieta w swetrze ma arytmię serca.
Canva

Arytmia serca — jakie daje objawy? Sprawdź!

Jeśli czujesz, że z Twoim sercem coś jest nie tak, warto zainteresować się tematem i przebadać. Warto skontaktować się ze specjalistą, zwłaszcza jeśli pojawią się niepokojące symptomy. To może być arytmia serca. Jakie daje objawy? Koniecznie przeczytaj i sprawdź, czy coś podobnego nie pojawia się u Ciebie, lub Twoich bliskich.
Reklama

Arytmia serca — jakie są jej objawy?

Ten problem zdrowotny może dawać różne symptomy. Jednym z nich są na przykład kłopoty z oddychaniem. Ciężko jest złapać oddech. Kolejny problem, który może się pojawić, to zasłabnięcia lub nawet omdlenia.

Co ciekawe, może też pojawić się... uczucie niepokoju. Osoba chora odczuwa lęk.

Innym niepokojącym objawem połączonym z arytmią serca są kłopoty z pamięcią.

Uwaga: arytmia serca może też przebiegać bezobjawowo!

Biegający mężczyzna ma arytmię serca. Obok stoi kobieta.
Canva

Czym jest arytmia serca?

Żeby serce prawidłowo funkcjonowało, musi ono rytmicznie kurczyć się i rozkurczać.

Reklama

Pozwala to na prawidłowy przepływ krwi, przez cały organizm. Arytmia, najprościej mówiąc, jest po prostu zaburzeniem tego rytmu, co niestety jest bardzo uciążliwe dla osoby chorej.

Jakie są przyczyny arytmii serca?

Pierwsze co może wpływać na pojawienie się tego problemu to niestety nieprawidłowy tryb życia: stres, złe odżywianie, palenie papierosów, picie alkoholu i zbyt dużej ilości kawy.

Również część lekarstw może powodować zaburzenia rytmu serca.

Jak można leczyć arytmię serca?

Przede wszystkim trzeba zadbać o cały organizm, zrezygnować z kofeiny, alkoholu i papierosów. W miarę możliwości ograniczyć stres zacząć uprawiać (lekki) sport i zdrowo się odżywiać.

Lekarz może też przepisać odpowiednie leki lub zlecić zabieg zwany ablacją.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Mężczyzna jest zgięty w pół, bo ma kołatanie serca.
Zobacz, co może oznaczać kołatanie serca. Okazuje się, że powodują je nie tylko problemy kardiologiczne. Koniecznie dowiedz się, o czym jeszcze świadczy szybki rytm serca. Przeczytaj też, co możesz z tym zrobić!
Serce
Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie, który jest przystosowany do życia przez 120-150 lat. Ze względu na nieodpowiedni styl życia i obciążenia genetyczne niewiele osób jest w stanie dożyć do 100 lat. Tymczasem, istnieje przecież kilka ważnych wskazówek, które pozwolą nam przedłużyć żywotność naszego serca. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie to wskazówki, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Nerwica serca – definicja, objawy, leczenia
Nerwicą serca nazywa się potocznie zespół Da Costy (ang. Da Costa’s syndrome). Da Costa był amerykańskim lekarzem, który podobne objawy zauważył u żołnierzy walczących podczas wojny secesyjnej. Schorzenie żołnierzy opisał, a następnie nazwał „zespołem drażliwego serca” (ang. Irritable heart syndrome). Choroba przyjęła taką nazwę ponieważ chorzy uskarżają się na dokuczliwe bóle w klatce piersiowej niedaleko serca, duszności, zawroty głowy, kołatania serca, hiperwentylację, parestezje kończyn oraz ogólne poczucie niepokoju i nieustające uczucie zmęczenia. Ból ten nie jest ciągły, lecz charakteryzuje się krótkimi dość ostrymi epizodami. Nie jest w ogóle związany z wysiłkiem fizycznym.
Reklama
Reklama
Reklama