Półpasiec i bolesna wysypka
Canva.com

Bolesna wysypka może być objawem choroby zakaźnej. Co warto wiedzieć o półpaścu?

Półpasiec to bolesna wysypka, która pojawia się po jednej stronie ciała, zwykle twarzy, tułowia, ramion lub nóg. Może powodować silny ból i dyskomfort oraz może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie płuc. Najlepszym sposobem uniknięcia półpaśca jest jak najszybsze zaszczepienie przeciwko ospie wietrznej.
Reklama

Objawy półpaśca

Półpasiec i bolesna wysypka
Canva.com

Półpasiec to bolesna wysypka, która rozwija się po stronie ciała, gdzie nerwy znajdują się najbliżej powierzchni skóry. Jest to spowodowane reaktywacją wirusa ospy wietrznej w komórkach nerwowych. Wirus powoduje miejscowe zapalenie, które staje się bardzo bolesne i często towarzyszy mu gorączka, ból głowy i nudności. Większość ludzi wraca do zdrowia w ciągu dwóch tygodni, ale niektórzy ludzie mogą cierpieć z powodu długotrwałego bólu i trwałego uszkodzenia nerwów.

Wirus pozostaje uśpiony w nerwach organizmu, ale może ponownie pojawić się po latach w postaci półpasiec. Po ponownym pojawieniu się wirusa powoduje pojawienie się bolesnych pęcherzy po jednej stronie ciała i może trwać od 2 do 4 tygodni.

Leczenie i zapobieganie

Półpasiec i bolesna wysypka
Canva.com
Reklama

Półpasiec to bolesny stan, który dotyka najczęściej dorosłych w wieku powyżej 50 lat. Jest to spowodowane reaktywacją wirusa ospy wietrznej, który był uśpiony w organizmie przez wiele lat. Wirus ten atakuje włókna nerwowe i powoduje bolesną wysypkę skórną. Wirus przenosi się następnie do rdzenia kręgowego, co powoduje ból i inne objawy, takie jak ekstremalna wrażliwość na światło, mrowienie i drętwienie.

Jeśli mamy półpasiec, ważne jest, aby nie drapać ani nie przebijać pęcherzy, ponieważ może to pogorszyć stan zdrowia i prowadzić do infekcji. Półpasiec można leczyć lekami przeciwwirusowymi. W tym celu należy wybrać się jak najszybciej do lekarza.

Powikłania z półpaśca mogą obejmować ślepotę, utratę słuchu, uszkodzenie nerwów, a nawet śmierć.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama