Lecytyna do herbaty
Canva.com

Co jeść na poprawę wzroku? Oto zioła, które ekspresowo pomogą

Odpowiednią dietą można zdziałać wiele dobrego dla swojego zdrowia. Nie chodzi tu wcale wyłącznie o możliwość zgubienia zbędnych kilogramów i pozbycia się otyłości czy nadwagi, ale nawet i o delikatną poprawę wzroku i zadziałanie na ogólny stan oczu.
Reklama

Oczywiście żadnymi ziołami, mieszankami przypraw czy też warzywami nie wyleczy się bardzo poważnych przypadłości, ale mimo tego wiedza na temat tego, co jeść na poprawę wzroku, naprawdę potrafi się przydać.

Luteina na oczy - jak pomaga?

Lecytyna na łyżeczce
Canva.com

Do utrzymania prawidłowej kondycji wzroku wprost niezbędna jest luteina. To ważny składnik, który ma za zadanie zabezpieczać oczy przed promieniowaniem UV, z jakim przeciętny człowiek ma do czynienia na co dzień, a już zwłaszcza w okresie gorącego słonecznego lata.

Reklama

Większe zapotrzebowanie na luteinę mają osoby dorosłe i starsze, ponieważ wraz z wiekiem w organizmie jest jej coraz mniej. A skąd ją czerpać? Najwięcej luteiny jest zw zielonych warzywach liściastych, ogólnie rzecz biorąc różnych warzywach o zielonym kolorze, a także w żółtkach jajek.

Zioła na dobry wzrok

Bardzo fajny wpływ na zdrowie oczu mają też różnego rodzaju zioła. Najlepsze zioła na poprawę wzroku to m.in. świetlik lekarski, pyłek pszczeli, a także chaber bławatek. Każde z nich działa nieco inaczej. Chociażby taki świetlik wyróżnia się wielowymiarowym działaniem, ponieważ potrafi zwalczać stany zapalne, likwidować bakterie i ponadto lekko ściągać skórę, zapewniając jej ogólną regenerację. Z kolei pyłek pszczeli sprawdzi się u tych, którzy zmagają się z problemem zmęczonych oczu.

Reklama

Ta przypadłość często dotyka pracowników biurowych, którzy od rana do wieczora przesiadują przed ekranami komputerów.

Ostatnia rada dotycząca tego, co jeść na poprawę wzroku, wiąże się z wprowadzeniem do jadłospisu większej ilości beta-karotenu. Jest to substancja, która ma za zadanie zapewniać lepsze widzenie po wzroku. Dobrymi źródłami beta-karotenu będą warzywa i owoce o wyraźnie pomarańczowym zabarwieniu, czyli m.in. marchew, bataty, pomidory oraz papryka.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama