Rośliny ogrodowe, które lubią suszę.
Canva.com

Co zrobić, aby w ogrodzie nigdy nie zabrakło wody? Pamiętaj o tych 4 rzeczach

Najładniejszy ogród to ten o bujnej zieleni i wielu kolorowych kwiatach. By taki był, trzeba dużo wody. Ci, którzy mają do niej nieograniczony dostęp (studnie lub wodociąg), bez końca z niej korzystają. To nierozsądne, bowiem wodę powinni oszczędzać wszyscy.
Reklama

Podlewajmy ogródek tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę koniecznie.

Nie ma potrzeby codziennie zraszać trawnika czy rabat z piwoniami. Nawet ogórki poradzą sobie bez wody kilka dni. Lepiej też podlewać bardziej obficie, ale rzadziej. Wtedy woda dostanie się do głębszych partii korzeni. Podlewajmy ogród wieczorem lub rankiem (woda wsiąknie w glebę, a nie wyparuje).

Zbierajmy deszczówkę.

Wszędzie tam, gdzie możemy, załóżmy rynny. Ustawmy pod nimi pojemniki na wodę. Możemy je obudować, aby stały się także ładnym elementem ogrodowej architektury. A deszczówka to najcenniejsza woda do podlewania większości roślin.

Pomyślmy o ogrodzie deszczowym, w którym zgromadzi się woda po intensywnych opadach.

Należy wiedzieć, że w małym ogrodzie wystarczy niewielkie zagłębienie wyłożone folią, warstwą urodzajnej ziemi i żwirem zapobiegającym wymywaniu gleby.

Reklama

Obsadźmy to miejsce roślinami lubiącymi wilgoć i zatrzymującymi ją w glebie: tatarakiem, wiązówką błotną, pałką drobną i kosaćcami.

I pamiętajmy o tym, aby nie pielić grządek do ostatniego chwasta. Niech rosną, ochronią przed zbyt szybkim parowaniem wody z gleby.

Dodatkowa uwaga – warto wiedzieć o tym, że możemy używać też systemów nawadniających. Od tych zraszających wodą pod ciśnieniem lepsze są tzw. pocące się lub kroplące. Racjonują wodę i nie oblewają liści roślinom.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama