Surowe buraki w skrzynce, do przerobienia na buraczki do słoików.
Canva

Co zrobić z burakami po świętach? Oto nasze pomysły

Buraki to znakomite warzywa, które z jakiegoś powodu w Polsce zaczęły być traktowane po macoszemu. Często nie potrafimy ich w pełni docenić, podczas gdy jeszcze nie tak dawno były one nasza narodową dumą i stałym elementem tradycyjnej polskiej kuchni.
Reklama

Najwyższa pora powrócić do takich czasów i ponownie zakochać się w burakach. Możemy przygotowywać je na tysiące różnych sposobów, by nigdy się nimi nie znudzić, a za każdym razem wręcz zaskoczyć się ich smakiem.

Na kwaśno lub na słodko

Obrane buraki do wigilijnego barszczu bez grzybów.
Canva

Tradycyjne dla polskiej kuchni są na pewno wszelkie sałatki z buraków, buraczane wiórki czy też po prostu klasyczna ćwikła. W zależności od tego, jakie smaki lubią się z naszym podniebieniem, możemy przygotowywać buraczane przetwory w wersji łagodnej, wyłącznie z dodatkiem soli lub niewielkiej ilości pieprzu, albo też na ostro - z dodatkiem ostrej papryki albo mocnego chilli.

Reklama

Nie bójmy się dodatku octu spirytusowego, który znakomicie pasuje do ćwikły czy też tartych wiórek. Przetwory z buraków wręcz powinny być delikatnie kwaśne. Ponadto taki ocet odegra w nich rolę naturalnego konserwantu, dzięki któremu z naszych przetworów będziemy mogli korzystać dłużej, ciesząc się ich smakiem nie tylko bezpośrednio po ich wykonaniu, ale jeszcze i przez kolejne miesiące.

Buraki w wielu wersjach

Wymienione powyżej przetwory to jednak tylko takie dodatki do innych potraw, którymi możemy uzupełnić chociażby niedzielny posiłek złożony z kotleta schabowego i ziemniaków albo roladki drobiowej i klusek. Warzywne dania śmiało zastąpią nam jednak tłuste mięsiwa z mącznymi dodatkami.

Reklama

Buraki są przecież bazą dla jednej z najsmaczniejszych zup na świecie, czyli dla klasycznego czerwonego barszczu, który zawsze serwujemy w wigilię, a który śmiało możemy też przygotowywać w inne części roku, zastępując w nim uszka z grzybami zwykłym pieczywem albo nawet ziemniakami. Świetne dania z buraków to również buraczane kremy, buraczane kompoty oraz buraczane purée. Jeżeli tylko zaprosimy te warzywa do swojej kuchni, one bardzo szybko pokażą nam swój potencjał.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama