sałatka z burakiem
canva.com

Jak przetwory z buraków działają na trawienie?

W dwudziestym pierwszym wieku problemy trawienne stały się dość nagminne. Nie zawsze są one rezultatem złego żywienia, bo mogą brać się ze stresu albo przemęczenia, jednakże nie zmienia to faktu, że pewnymi zmianami w stylu żywienia da się je wyleczyć albo przynajmniej zaleczyć. Okazuje się, że pomagają w tym... dania z buraków!
Reklama

Jeszcze lepszy od nich jest buraczany sok, którego różne składniki mają zdolność do regenerowania różnych elementów układu pokarmowego, co może przełożyć się nawet na szybsze leczenie poważnych owrzodzeń.

Buraki dobre na wszystko

Burakami da się eliminować albo przynajmniej łagodzić chyba wszystkie możliwe schorzenia i choroby układu pokarmowego. Pomagają one w przypadku hemoroidów i zaparć, ponieważ za sprawą zawartego w nich błonnika pokarmowego zapewniają lepszą perystaltykę jelit, a ponadto zmiękczają masy kałowe i ułatwiają wydalanie ich na zewnątrz. Łagodzą też wszelkie stany zapalne, również i te występujące w obrębie jelit, a zwłaszcza okrężnicy. Pomagają przy wzdęciach, nudnościach i silnych gazach. Niektórzy uznają je nawet za naturalne lekarstwo na zgagę.

Reklama
Przekrojony burak w ziemi
pexels.com

Wsparcie dla perystaltyki jelit

Warto jednak wiedzieć, że choć przetwory z buraków zdecydowanie są zdrowe i w większości sytuacji pomagają przy schorzeniach pokarmowych, to jednak nie każdy będzie je w stu procentach dobrze tolerować. Zespół jelita drażliwego może okazać się jednym z przeciwwskazań do wprowadzenia do diety tych warzyw. Jeżeli więc po ich spożyciu odczuwa się jakikolwiek dyskomfort czy ból brzucha, należy upewnić się, że problem tkwi w burakach, a jeśli tak właśnie się okaże, te buraki należy niestety odstawić.

Reklama

Indywidualne podejście w żywieniu jest najważniejsze. Nie wszystko jest dobre dla wszystkich.

Oczywiście tolerancję na dania i przetwory z buraków zawsze można zwiększać, po prostu nie zarzucając nimi organizmu tak od razu, a stopniowo wprowadzając je do diety. Małe ilości buraczanych smakołyków nikomu nie powinny szczególnie zaszkodzić. A nawet takie ilości potrafią się wykazać pewnym pozytywnym działaniem.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama