ziarna kawa w filiżance
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czy kawa jest zdrowa? Zdania są podzielone

Przejdź do galerii zdjęć
Kawa to jeden z najchętniej wypijanych napojów na świecie. Dobrze zaparzony, gorący napój dodaje nam pozytywnej energii na cały dzień. Kawa pomimo swoich zdrowotnych właściwości, pita nadmiarze ma negatywny wpływ na organizm. Poznaj wady i zalety picia kawy.
Reklama

Zdrowotne właściwości kawy

O tym, że kawa jest smaczna i bardzo uzależniająca nie trzeba nikomu mówić. Okazuje się jednak, że napój ma też wiele zdrowotnych właściwości, o których powszechnie się nie mówi.

  1. Kawa działa odprężająco. Substancje zawarte w napoju stymulują mózg i w znaczący sposób obniżaja poziom stresu.
  2. Zmniejsza ryzyko cukrzycy. Przeprowadzone badania wykazały, że kawa obniża poziom glukozy o 7 proc.
  3. Poprawia krążenie krwi. Kawa dotlenia organizm i pozytywnie wpływa na pracę serca.
  4. Pomaga schudnąć. Kofeina zawarta w kawie nie dość, że dotlenia organizm i przyspiesza spalanie kalorii nawet o 20 proc.
  5. Działa przeciwnowotworowo. Kawa jest źródłem licznych antyoksydantów, które zmniejszają ryzyko raka.
  6. Zmniejsza ryzyko zachorowania na Chorobę Parkinsona, Alzheimera i wykazuje korzystny wpływ na organizm w czasie walki z alergią i astmą.
kawa kubki
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Nie zawsze kawa jest zdrowa

Badania naukowe jasno pokazują, że picie kawy w nadmiarze jest bardzo szkodliwe. Zbyt wysoki poziom kofeiny przyczynia się do refluksu oraz ogranicza wchłanianie niektórych substancji, np.: żelaza i magnezu.

Reklama

Kawa spożywana w nadmiarze może doprowadzić do nadpobudliwości, przyspieszonej akcji serca, bezsenności i stanów niepokoju, a dodatkowo zaburzać alkaliczne PH jelit. Ponadto uważa się, że zbyt częste picie kawy sprzyja wzdęciom, niestrawności oraz zwiększa ryzyko powstawania raka jelita grubego.

Według ekspertów nie powinno się też łączyć kawę z mlekiem, gdyż utrudnia to w znaczący sposób procesy trawienne. Kawa pita z mlekiem znacząco zmniejsza właściwości kofeiny, gdyż dostajemy napój znacznie bardziej rozcieńczony.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: Kawa po turecku
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama