Rustykalna kuchnia z miedzianymi rondlami nad wyspą kuchenną
Canva

Czy można samodzielnie powiększyć małą kuchnię lub sypialnię? Nasze pomocne triki

Najcięższym wyzwaniem przy projektowaniu wnętrz jest zwykle próba osiągnięcia większej przestrzeni. Oczywiście w większości przypadków nie można sobie pozwolić na prawdziwe podwyższenie metrażu, które dałoby się uzyskać chyba wyłącznie poprzez wyburzenie ścian albo dobudowanie dodatkowego kawałka budynku, jednakże efekt ten może być jak najbardziej czysto wizualny.
Reklama

Praktycznie każdy projektant wnętrz od czasu do czasu staje właśnie przed takim wyzwaniem. A jak można samodzielnie mu sprostać?

Jakie są skuteczne i sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni?

Dla małych i ciasnych przestrzeni niezwykle korzystne może okazać się naturalne promieniowanie słoneczne. Nic tak nie powiększa optycznie pomieszczeń jak światło, a zawsze lepiej je uzyskać w sposób naturalny, dostarczając go sobie bezpośrednio przez okna, niżeli przy pomocy zwykłego sztucznego oświetlenia. Dobrym pomysłem będzie odpowiednie ustawienie mebli i tych elementów, z których najczęściej się korzysta, w stosunku do okien, tarasu czy balkonu. W razie potrzeby, gdy jedno dostęp do promieniowania będzie ograniczony, naturalne słońce można zastąpić sztucznym oświetleniem, generowanym przez większą ilość punktów oświetleniowych, rozmieszczonych równomiernie po różnych częściach domu bądź mieszkania.

Reklama

Drugi skuteczny patent polega na zastosowaniu jasnej kolorystyki.

Sypialnia z granatową ścianą i szarym zagłówkiem łóżka
Canva

Najlepiej tej jednolitej, choć oczywiście delikatne przełamania w postaci intensywniejszych i mocniejszych dodatków będą jak najbardziej wskazane. Projektowanie wnętrz o niewielkim metrażu praktycznie zawsze zakłada użycie białych mebli i przemalowanie ścian czy to właśnie na biało, czy to na jakikolwiek inny jasny kolor - np. beż lub pastelowy róż.

Reklama

Niewskazane dla małego metrażu są natomiast barwy ciemne i wyraziste. Czerń od razu można sobie darować, podobnie jak wszelkie szarości czy też granat. Jasne, a wręcz skąpane w bieli wnętrza są zresztą teraz na topie, więc decydując się na nie, przy okazji można osiągnąć efekt aranżacyjny utrzymany w aktualnych trendach.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama