puszka napoju energetycznego
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czym zastąpić napoje energetyczne? Przeczytaj, jeśli nie lubisz pić kawy

Regularne picie napojów energetycznych niesie zgubne skutki dla naszego organizmu. Chociaż po wypiciu popularnego "Monsterka" czujemy się pobudzeni i pełni energii do życia, długotrwałe spożywanie energetyków prowadzi do problemów z sercem, niewydolność wątroby i cukrzycy. Czym zastąpić napoje energetyczne? Koniecznie przeczytaj jeśli nie lubisz pić kawy.
Reklama

Szkodliwe napoje energetyczne

Nie bez przyczyny naukowcy od kilku lat apelują o to, aby unikać napojów energetycznych. Popularne "energetyki" mają zgubny wpływ na kondycję naszego organizmu, a ich codzienne spożywanie może prowadzić do wielu poważnych chorób.

Częste picie napojów energetycznych znacząco obciąża układ krążenia, wpływając negatywnie na pracę serca, a także prowadzi do niewydolności wątroby i rozwoju cukrzycy.

Przeprowadzone na Uniwersytecie w Teksasie badania wykazały, że 90 minut po wypiciu dwóch puszek napojów energetycznych średnica naczyń krwionośnych u człowieka zmniejsza się przeciętnie o połowę, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i grozi zawałem serca oraz udarem mózgu.

puszka napoju energetycznego
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czym zastąpić napoje energetyczne?

Wiele osób, które każdego dnia spożywają 1-2 puszki napojów energetycznych, tłumaczy, że nie wyobraża sobie rozpoczęcia kolejnego dnia bez tzw. "pozytywnego kopa", który dzięki zawartości substancji pobudzających niewątpliwe daje napój energetyczny.

Reklama

Powszechnie twierdzi się, że napój może być zastąpiony przez kawę. Ta jednak ze względu na swój specyficzny smak często nie jest lubiana przez młodych ludzi. Tymczasem istnieje wiele naturalnych zamienników napojów energetycznych, które nie dość, że skutecznie pobudzają organizm, to jeszcze wykazują działanie prozdrowotne.

  • Coraz popularniejszym napojem staje się napar z Yerba Mate. Roślina, z której przyrządzany jest napój, zawiera w swoim składzie wiele pobudzających substancji, które dodatkowo oczyszczają organizm z toksyn, przyspieszają przemianę materii i wykazują korzystny wpływ na pracę serca i układ odpornościowy.
  • Działanie pobudzające wykazuje niedoceniana zielona herbata. W zielonych listkach znajduje się bowiem teina - jest to substancja, która ma podobne działanie jak kofeina, ale działa znacznie dłużej. Aby zielona herbata pobudzała, należy parzyć ją krótko - około 1,5 minuty.
  • Interesującym zamiennikiem napoju energetycznego może być także guarana. Roślina nie dość, że pobudza, to jeszcze wspomaga odchudzanie, poprawia koncentrację, pamięć oraz wzmacnia organizm. Na bazie guarany można przygotować koktajl, który z pewnością będzie nam smakować.
Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama