Zielona herbata stosowana w diecie przeciwzapalnej.
Canva

Zielona herbata ma wiele zdrowotnych właściwości. Tego na pewno o niej nie wiesz

Przejdź do galerii zdjęć
Picie zielonej herbaty jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Napój dostarcza organizmowi mnóstwo cennych minerałów, witamin i antyoksydantów. Poznaj najważniejsze zdrowotne właściwości zielonej herbaty!
Reklama

Właściwości zielonej herbaty

Chociaż powszechnie wiadomo, że zielona herbata jest zdrowa, tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z rzeczywistych właściwości napoju, pochodzącego z Chin.

Listki zielonej herbaty bogate są w witaminy C, E i K oraz minerały takie jak magnez, żelazo, cynk, potas oraz fluor. Regularne picie napoju dostarcza organizmowi wiele polifenoli, garbników, flawonoidów, tein, aminokwasów i antyoksydantów, które wzmacniają odporność, wspomagają odchudzanie, obniżają poziom złego cholesterolu oraz zmniejszają ryzyko zawału czy udaru mózgu.

Jest udowodnione naukowo, że spożycie 2-3 filiżanek zielonej herbaty dziennie ma działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe, a dodatkowo wspomaga metabolizm wątroby, oczyszcza organizm z toksyn oraz obniża poziom cukru.

Reklama

Zielona herbata zawiera w swoim składzie teinę - substancję, która wykazuje podobne działanie do kofeiny zawartej np.: w kawie. Teina działa przez dłuższy czas i jest mniej szkodliwa od kofeiny, ale w równie skuteczny sposób poprawia koncentrację i niweluje senność.

Ekstrat z zielonej herbaty ma też działanie przeciwzmarszczkowe, dlatego nie bez pozoru jest wykorzystywany jako cenny składnik wielu kosmetyków.

Reklama
Zielona herbata - dlaczego warto ją pić

Jak parzyć klasyczną zieloną herbatę?

Ze względu na zawartość substancji pobudzających nie zaleca się spożywania zielonej herbaty wieczorami.

Jeśli chodzi o długość parzenia napoju, to w przypadku chęci otrzymania efektu pobudzającego, zaleca się parzenie przez około 2 minuty w temperaturze 60-70 stopni Celsjusza. Przypomnijmy, że woda osiąga taką temperaturę po około 7 minutach od zagotowania.

Reklama

Jeśli zależy nam natomiast na efekcie relaksującym, warto parzyć napar dłużej - przez 4-6 minut. Po zaparzeniu należy koniecznie oddzielić liście od naparu.

Warto zauważyć, że długość parzenia napoju różni się w zależności od tego, którą odmianę herbaty wybierzemy. Krócej parzy się delikatną japońską herbatę Sencha oraz nieco bardziej intensywną japońską herbatę Bancha.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: Zielona matcha
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama