zamyślona dziewczyna robi miny a w tle widać miarkę
zdjęcie ilustrujące/Canva

Dieta 1000 kcal - dlaczego jest zła?

Gdy chęć schudnięcia jest naprawdę silna, człowiek jest w stanie zrobić dużo dla osiągnięcia celu, włącznie z głodzeniem się, ograniczaniem ilości spożywanych kalorii do minimum, ćwiczeniami ponad swoje siły i ogólnym wycieńczaniem organizmu. Ekspresowe tempo redukcji ma zapewniać dieta 1000 kcal. Czy warto jednak tak się poświęcać? Co na to dietetycy?
Reklama

Lata temu to właśnie ona cieszyła się największą popularnością w kontekście diet odchudzających, ale dziś wiadome jest już, że nie wynika z niej nic dobrego, a w naprawdę minimalnej ilości przypadków kończy się ona dobrym skutkiem i nie wywołuje efektu jojo, bo zwykle ten efekt występuje po okresie głodzenia organizmu.

Bez odpowiedniej ilości kalorii nie może być za dobrze

A diety składające się z tysiąca kalorii czy jeszcze mniejszej liczby kalorii są niczym innym jak właśnie głodówkami, bo nawet u kobiety mającej 160 cm wzrostu i ważącej nie więcej niż 50 kg oraz prowadzącej siedzący tryb życia będą one niewystarczające do pokrycia podstawowego zapotrzebowania organizmu, a mówimy tu o tym zapotrzebowaniu, które odpowiada za utrzymanie organizmu w normalnym stanie.

Reklama

Bez kalorii żaden narząd nie może zadziałać i żaden proces nie zajdzie w organizmie efektywnie. Organizm nie jest zresztą głupi i w przypadku dłuższych głodówek uczy się magazynować energię, odkładając jej większe ilości w postaci tkanki tłuszczowej, by przygotować sobie zapasy na wypadek ponownego ucięcia kalorii.

Skutek nieodpowiedniej diety - wilczy apetyt

Ogólnie rzecz biorąc po dłuższym okresie głodzenia dochodzi do wystąpienia tak zwanego wilczego apetytu. Organizm domaga się tego, czego wcześniej mu odmawiano, dlatego w zdecydowanej większości przypadków dieta 1000 kcal kończy się gigantycznym efektem jojo i błyskawicznym powrotem tych kilogramów, które wcześniej się utraciło, a może i nawet ich większej ilości.

Reklama

Wygłodniały organizm szuka składników odżywczych i dlatego uczucie chęci zjedzenia czegoś staje się wręcz permanentne i naprawdę trudno je stłumić. Silna wolna wcale nie pomaga. Najlepiej więc w ogóle nie korzystać z tego typy diet, a postawić na mądre i spokojne odchudzanie, oparte na umiarkowanym deficycie kalorycznym.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama