Masło i hummus
Canva.com

Domowe masło - nie ma lepszego przepisu! Obłędnie smakuje z chrupiącym, świeżym chlebem

Domowe wyroby zawsze będą smakować lepiej od tych sklepowych, więc jeśli tylko ma się taką możliwość, warto robić różne rzeczy samemu, co też potrafi dać człowiekowi pewną frajdę i olbrzymią satysfakcję. Oto przepis na domowe masło!
Reklama

Oszczędni zazwyczaj sami wykonują dżemy, sosy oraz kiszone ogórki, kiszoną kapustę czy też różne piklowane przetwory. A jak zrobić masło, by nie musieć płacić za nie niemalże dziesięciu złotych za kostkę? Wbrew pozorom sprawa nie jest wcale skomplikowana, bo wystarczy mieć pod ręką słoik i tłustą śmietanę, aby dosłownie w kilka minut przygotować pyszny tłuściutki krem przeznaczony do smarowania kanapek.

Z czego powstaje domowe masło?

Prawdziwe masło powstaje z niczego innego jak właśnie ze śmietany. Ważna jest natomiast zawartość występującego w niej tłuszczu, albowiem śmietana na masło powinna zawierać go przynajmniej 30%, gdyż w przeciwnym wypadku cały projekt raczej się nie uda, albowiem nie da się ubić twardego masła ze śmietany dwunastoprocentowej czy nawet tej osiemnastoprocentowej.

Reklama

Tłustą śmietanę (min. 30% tłuszczu) należy przelać do słoika, by zapełnić go mniej więcej w połowie. Oczywiście śmietany może być też mniej, jeżeli nie ma się zamiaru przygotowywać jakiejś większej ilości masła, chodzi o to, by po prostu nie było jej za dużo, albowiem pod wpływem ubijania śmietana będzie zwiększać swoją objętość, a pod koniec procesu może być jej dwa razy więcej.

Jak ubijać masło?

Teraz słoik wystarczy zamknąć i zacząć nim mocno postrząsać, w ten sposób przygotowując ekspresowe domowe masło. Ruchy muszą być porządne i energiczne, dlatego, jeżeli ma się taką możliwość, procesem ubijania najlepiej zajmować się w dwie osoby i po prostu się zamieniać.

Reklama

Zazwyczaj już po jakichś trzech czy czterech minutach porządnego ubijania domowe masło jest gotowe. W trakcie wstrząsania słoikiem od czasu do czasu można oczywiście do niego zaglądać. Gdy masło uwidoczni się w słoiku, wystarczy oddzielić je od płynu i przełożyć do foremki, a płyn wylać lub wykorzystać do czegoś innego.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama