Dżem truskawkowy w słoiczku i na kanapce
Canva.com

Domowy dżem truskawkowo-rabarbarowy babci Helenki. Idealny do ciast, czy słodkich wypieków

Domowe dżemy mają o niebo lepszy smak od tych sklepowych. Są też dużo korzystniejsze dla zdrowia z uwagi na swój prostszy skład, w którym nie trzeba wcale uwzględniać aż tak dużej ilości cukru, jak to robią producenci, zwłaszcza jeśli dżem powstaje z naturalnie słodkich owoców, taki jak truskawki. Dzisiejszy przepis zostanie jednak urozmaicony dodatkiem lekko kwaśnych owoców.
Reklama

Jakie składniki są potrzebne do przygotowania babcinego dźemu?

Do przygotowania większej ilości domowego dżemu potrzeba 200 gramów truskawek oraz 200 gramów rabarbaru. Owoce powinny być mocno dojrzałe, bo wtedy będą najsłodsze i najsmaczniejsze. Truskawki powinno się kupować w sezonie i to najlepiej na targu albo w jakimś sprawdzonym sklepie osiedlowym, a jeszcze lepiej zerwać je z krzaczka prosto z ogródka, o ile oczywiście ma się je posadzone na własnej działce, a owoce zdążyły pięknie dojrzeć.

Jak zrobić dżem?

Dżem truskawkowy w słoiczku
Canva.com
Reklama

Truskawki należy oczyścić z szypułek, umyć pod bieżącą chłodną wodą i pokroić na dosyć drobne kawałeczki. Rabarbar obrać z grubszej i brzydkiej skórki, a następnie pokroić w równie małe kawałki i umieścić go wraz z cząstkami truskawek w średnim garnku. Owoce na domowy dżem należy ustawić na palniku i zacząć gotować na małym ogniu. Oczywiście trzeba przez cały czas przy nich stać i je mieszać, aby nie dopuścić do ich przypalenia, a pozwolić im na spokojne wydzielanie ukrytych w nich soków.

Gdy owoce zaczną puszczać sok, można dodać do nich ok. 200 gramów białego cukru, by dżem był jednak odpowiednio słodki, a także szczyptę cynamonu, który bardzo dobrze komponuje się ze słodkimi truskawkami i kwaśnym rabarbarem.

Reklama

Masę należy doprowadzić do wrzenia i od tego momentu gotować przez kolejnych kilka minut. Dżem wciąż powinien być mieszany, by się nie przypalił. Mniej więcej po 5-10 minutach będzie gotowy do przełożenia go do słoika. Taki dżem truskawkowo-rabarbarowy śmiało można przechowywać w spiżarni.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama