kobieta trzymająca kwiaty na dzień kobiet
canva.com

Dzień Kobiet — obchody dawniej i dziś. Wszystko, co chcesz wiedzieć

Pierwsze obchody święta kobiet odbyły się 1909 r. Dzień ten ma rodowód socjalistyczny. Tradycję tę chętnie przejęły komunistyczne władze Polski. Wyjaśniamy, jak kiedyś świętowano i jak wygląda to obecnie.
Reklama

Kiedy i w jakich okoliczność ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet?

Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet świętowano 28 lutego 1909 r. w Nowym Jorku. Obchody zostały zainicjowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Niektórzy wiążą to święto z upamiętnieniem protestu pań pracujących przy wytwarzaniu odzieży. Miało to miejsce 8 marca 1857 r.

Od 1910 r. sufrażystki powiązały ten dzień z rozprzestrzenieniem idei praw kobiet. Służył on uzyskaniu poparcia dla wprowadzenia praw wyborczych żeńskiej części społeczeństwa. W kolejnym roku święto zaczęło być obchodzone w niektórych krajach Europy. Niejednokrotnie było pretekstem do strajków antywojennych i antypaństwowych.

Dzień Kobiet w Polsce w przeszłości i obecnie

Reklama

W Polsce Dzień Kobiet zaczęto uroczyście obchodzić po II wojnie światowej. Przedstawicielki płci pięknej otrzymywały produkty, których brakowało na co dzień na rynku. Były to przede wszystkim rajstopy, mydło, kawa i ręczniki. Nieodłącznym elementem były też goździki, a w okresie późniejszym tulipany. Podczas państwowych obchodów podkreślano rolę kobiet w rozwoju kraju oraz ich przywiązanie i poświęcenie dla państwa.

Obecnie w dniu tym odbywają się demonstracje połączone z happeningami, które mają na celu podkreślenie równości kobiet i mężczyzn. Panie otrzymują od panów drobne upominki i życzenia.

Prezent na Dzień Kobiet — co kupić?

Jaki wybrać prezent na Dzień Kobiet? Można zdecydować się na popularne czekoladki i kwiaty.

Reklama

Jeśli ktoś ma zdolności plastyczne, warto, aby przygotował piękną kartkę z życzeniami. Dobrym pomysłem będą też kosmetyki, perfumy, skórzana galanteria, biżuteria lub szkatułka na nią. Innego rodzaju upominkiem jest kubek lub poduszka z napisem adekwatnym do dnia. Niezależnie, co wybierzesz, najważniejsza jest pamięć i wspólnie spędzony czas.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama