fake news
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Fala fake newsów atakuje świat. Jak odróżnić prawdę od kłamstwa?

Przejdź do galerii zdjęć
Wraz z rozwojem internetu, wzrasta liczba informacji, które się tam pojawiają. Często jesteśmy wręcz bombardowani ze wszystkich stron różnymi nowymi wiadomościami, co wpływa na to, że znacznie trudniej nas zaciekawić i skłonić do przeczytania konkretnego artykułu. Taka sytuacja sprzyja pojawienie się fake newsów. Jak w dobie XXI wieku odróżnić prawdę od kłamstwa?
Reklama

Czym jest fake news?

Istnieje wiele różnych definicji fake newsa, które zwracają uwagę na zróżnicowane podejście do omawianego zjawiska. Niektóre z definicji prezentują dość powierzchowne podejście do idei fake newsa i nie wyjaśniają jego istoty. Na rządowej stronie gov.pl można przeczytać, że „fake newsy to wpisy, wiadomości, kanały informacyjne, w których przekazywane dane okazują się nieprawdziwe lub przeinaczone”.

Powyższa definicja nie oddaje dokładnej specyfiki fake newsów. Znacznie ciekawszą i dogłębną definicję możemy znaleźć w Małym Leksykonie Postprawdy.

Pojęcie fake newsa najczęściej definiowane jest jako fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych - piszą autorzy Małego Leksykonu Postprawdy.
Reklama

Ta definicja zwraca uwagę na specyfikę nieprawdziwych informacji, które tworzone są najczęściej przez:

  1. zagraniczne ośrodki propagandy, których celem jest zmiana ludzkich postaw i wywołać niepokoje społeczne w państwie,
  2. celebrytów, dla których wypowiedzenie nieprawdziwych informacji jest formą reklamy i doprowadza do sytuacji, w której o konkretnym celebrycie wypowiadają się media z całego świata, zwiększając jego popularność,
  3. politycy, którzy w ten sposób chcą przekonać odbiorców do wygłaszanych przez siebie tez,
  4. media, bo w fake newsowe artykuły odbiorcy klikają znacznie częściej.
fake news
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak odróżnić prawdę od kłamstwa?

Reklama

Jak odróżnić prawdę od kłamstwa? To bardzo trudne pytanie, na które próbują odpowiedzieć badacze z całego świata. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego — wystarczy sprawdzić. Kłopot pojawia się dlatego, że często fake newsy zawierają prawdziwe informacje połączone z fałszywymi, co znacznie utrudnia ich zdemaskowanie.

Nie ulega jednak wątpliwości, że jeżeli natrafimy na podejrzane informacje, które publikowane są przez mało znane media lub osoby, co do których pochodzenia możemy mieć pewne wątpliwości, należy takie informacje sprawdzić w kilku źródłach. Aby to zrobić, najlepiej sprawdzić, co o konkretnej sprawie piszą media głównego nurtu, takie jak RMF FM, Onet czy Interia. Możemy też sprawdzić wiele informacji na portalach fact-checkingowych, które zajmują się upublicznianiem nieprawdziwych wiadomości i wyjaśnianiu, gdzie leży prawda. Przykładami takich organizacji jest: Demagog, Konkret 24.pl, czy Demaskator24.pl.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: Sprawdź czy jesteś bardziej inteligentny niż myślisz
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama