Ogórki kiszone w słoiku, obok czosnek i wiklinowy leżący na boku koszyczek z którego wysypują się ogórki
canva.com

Jak kisić ogórki żeby były twarde? Przestrzegaj TYCH zasady!

Czy zdarzyło Ci się, że po kilku dniach kiszenia ogórków, zamiast twardych i chrupiących, stały się miękkie i bez smaku? Nie martw się, istnieją sposoby na to, aby ogórki po kiszeniu zawsze były twarde i aromatyczne. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować idealne kiszonki i jakie błędy unikać podczas procesu kiszenia.
Reklama

Jakie ogórki wybrać do kiszenia?

Najlepsze do kiszenia są ogórki gruntowe, takie jak: Śremski, Octopus czy Julina. Ważne, aby były świeże i dojrzałe, ale nie za bardzo. Jeśli są za miękkie, to znak, że brakuje im niektórych składników. Warto też pamiętać, że ogórki nie powinny być mocno nawożone, ponieważ wtedy ich jakość jest niższa.

Ogórki kiszone na desce, obok nóż. W tle kamionkowe naczynie do kiszenia i słoik
canva.com

Jak przygotować ogórki do kiszenia?

Krok 1: Umyj ogórki

Przed kiszeniem ogórki należy dokładnie umyć i osuszyć.

Krok 2: Przygotuj słoik

Wybierz odpowiedni słoik i umyj go w gorącej wodzie z mydłem. Wyparz go lub umyj w zmywarce. Słoik powinien być suchy przed dodaniem ogórków.

Reklama

Krok 3: Przygotuj przyprawy

Przyprawy, takie jak liście chrzanu, czosnek, gorczyca czy ziele angielskie, wpływają na smak i aromat ogórków. Możesz je dowolnie komponować w zależności od swoich upodobań.

Krok 4: Przygotuj zalewę

W garnku zagotuj wodę, dodaj sól i cukier oraz przyprawy. Gotuj przez kilka minut, aż sól i cukier się rozpuszczą.

Krok 5: Układanie ogórków w słoiku

Przykładaj ogórki do słoika, uważając, aby nie zostawić zbyt dużych przerw między nimi. Dodaj do słoika liście chrzanu, czosnek, gorczycę i ziele angielskie.

Krok 6: Zalewanie ogórków

Zalej ogórki gorącą zalewą, tak aby w całości je pokryła. Zakręć słoik i odstaw do ostygnięcia. Gdy słoik przestygnie, odwróć go do góry dnem i pozostaw na kilka dni w temperaturze pokojowej. W ten sposób ogórki będą kisiły się równomiernie i będą miały odpowiednią konsystencję.

Jakich błędy unikać podczas kiszenia ogórków?

Aby uniknąć miękkich i niechrupiących ogórków po kiszeniu, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, ogórki nie powinny być zbyt stare ani zbyt miękkie. Ważne jest także, aby do kiszenia użyć odpowiedniej ilości soli oraz przypraw. Warto też pamiętać o tym, że ogórki muszą być dobrze zakręcone i przechowywane w odpowiedniej temperaturze.

Kiszenie bez tajemnic

Jeśli chcesz przygotować idealne kiszonki, pamiętaj o odpowiednim doborze ogórków, soli i przypraw oraz o właściwym zakręceniu słoika i przechowywaniu w odpowiedniej temperaturze.

Reklama
Autor - Magda Czarnota
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.czarnota@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama