Na stole jest za dużo jedzenia.
Canva

Jak nie marnować żywności? Sprawdź!

Masz już dość niepotrzebnego wyrzucania jedzenia? Kolejny raz znajdujesz w lodówce zwiędłe warzywa albo zapleśniały jogurt? Zobacz, co możesz zrobić, żeby lepiej zarządzać kupowanym jedzeniem i nie marnować go niepotrzebnie. Sprawdź, jak racjonalnie planować swój jadłospis i nie dopuszczać do wyrzucania produktów spożywczych.
Reklama

Zakupy z listą

Zawsze starannie planuj zakupy. Musisz dokładnie wiedzieć, do czego wykorzystasz konkretne produkty. Nie kupuj nic pod wpływem impulsu, tylko dlatego, że jest promocja itd.

Im bardziej rozplanowany masz jadłospis, tym większe szanse, że wszystko, co zostało kupione, będzie odpowiednio wykorzystane.

Kobieta zastanawia się, jak nie zmarnować jedzenia ze stołu.
Canva

Zamrażanie żywności

Jeśli kupisz za dużo produktów albo ugotujesz czegoś zbyt dużo — zawsze możesz to zamrozić. Ważne, żeby zrobić to, kiedy jedzenie jest jeszcze świeże. Pamiętaj, żeby to, co planujesz zamrozić, podzielić na mniejsze porcje.

Reklama

Po rozmrożeniu trzeba będzie je od razu zjeść.

Porządek w lodówce

W zorganizowanej przestrzeni łatwiej zobaczy, że leży jakiś produkt, że niedługo data przydatności do spożycia się skończy. Rozplanować gotowanie. Nie przeoczy się tego, że jakieś jedzenie zaczyna się psuć albo leży już bardzo długo na półce.

Oddawanie jedzenia innym

W miastach stoją lodówki społeczne, w których zawsze można zostawić nadmiar jedzenia. Istnieją też lokalne grupy w mediach społecznościowych, gdzie ludzie chętnie oddają nadmiar żywności.

Wekowanie

To kolejny sposób, poza mrożeniem, który pozwoli na dłuższe przechowywanie jedzenia. Spokojnie można zapakować do słoika nadmiar zupy czy sosu i odpowiednio je zabezpieczyć.

Dzielenie jedzenia na mniejsze porcje

To, czego nie zjadło się ze swojego talerza, nie nadaje się do zjedzenia później i należy to wyrzucić.

Reklama

Jeśli będzie się robiło małe porcje, jest większe prawdopodobieństwo, że zje się wszystko.

Na stole znajduje się za dużo jedzenie i może się zmarnować.
Canva

Dokładne planowanie posiłków

Poszczególne dania należy planować tak, żeby każdy produkt został zużyty do końca. Nie można dopuszczać do sytuacji, kiedy po prostu zostawia się jakieś danie w lodówce, licząc na to, że za jakiś czas coś się z nim zrobi. W takiej sytuacji jedzenie bardzo często finalnie nie zostaje zużyte.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama