Dziewczyna w słońcu, wokół panuje upał.
Canva

Jak przetrwać upały? Jedna z rad Cię zdziwi!

Od kilku lat upały w naszym kraju stają się nie do zniesienia. Są męczące nie tylko dla osób starszych czy dzieci. Wszyscy jednakowo mają problemy ze strasznie mocnym słońcem i rozgrzanym powietrzem. Zbyt wysoka temperatura jest nie tylko irytująca, może być niebezpieczna dla zdrowia! O czym pamiętać, kiedy upały naprawdę dają się we znaki?
Reklama

Jak radzić sobie w upały — najlepsze sposoby

Oto kilka lata, które łatwiej pozwolą Ci przetrwać upały. Jedna, może nawet dwie rady wydadzą Ci się dziwne, warto się jednak do nich zastosować.

Słonce na czystym niebie, korona drzew. Upał.
Canva
  • Dużo pij — tu nie ma nic zaskakującego, każdy to chyba wie, nie każdy jednak o tym pamięta. Najlepsza będzie czysta woda. Jak zwiększyć jej atrakcyjność? Można dodać mrożone lub zwykłe owoce. Jeśli jednak absolutnie nie masz ochoty na wodę — staraj się pić inne rzeczy, staraj się jeść też produkty, które zawierają dużo płynów, na przykład chłodnik.
  • Nie przesadzaj z klimatyzacją — ale jak to? Żar leje się z nieba a, Ty nie możesz za bardzo się schłodzić, chociaż w domu/ pracy jest świetna klimatyzacja? Niestety zbyt gwałtowne zmiany temperatur mogą zakończyć się katarem.
  • Uwaga na lody — wydają się świetnym rozwiązaniem podczas upału, jednak ich jedzenie może być prawdziwym szokiem dla organizmu.
  • Jedz lekkie potrawy — schabowy z ziemniaczkami jest na pewno pyszny, jednak to nie najlepszy posiłek na taką pogodę.
  • Unikaj spacerowania w południe — między godziną 11 a 16 jest najmocniejsze słońce, nie powinno się wtedy wychodzić, ale... jeśli masz możliwość schować się w tym czasie w cieniu gdzieś w lesie, czy ogrodzie (o ile faktycznie będzie tam cień) nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z tego skorzystać.
  • Zamykaj okna w dzień — mieszkanie powinno się wietrzyć w nocy, kiedy jest najchłodniej. Później powinny być zamknięte i koniecznie osłonięte w miejscu, gdzie teraz świeci słońce.
  • Nakrycie głowy — obowiązkowo trzeba o tym pamiętać przy mocnym słońcu. Jest tyle różnych fasonów, czapek kapeluszy, szali i turbanów, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.
  • Krem z filtrem — niestety upałom towarzyszy zbyt mocne słońce, które może łatwo poparzyć.
  • Pamiętaj o bliskich — zwróć uwagę na osoby starsze, dzieci i zwierzęta. Mogą potrzebować pomocy.

Upały — nie wolno ich lekceważyć!

Pamiętaj, że gorąco to nie tylko niedogodność. Za wysoka temperatura, mocne słońce i niedostateczne nawodnienie mogą skończyć się udarem słonecznym. Jakie są jego objawy?

Udar cieplny może objawiać się wymiotami lub po prostu nudnościami, temperaturą, mroczkami przed oczami. Kolejne z symptomów to osłabienie, dreszcze i przyspieszone tętno. Trzeba też zwrócić uwagę na zaczerwienioną skórę.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama