Jak prać ręczniki, aby były miękkie puszyste
Canva.com

Jak prać ręczniki, aby były miękkie i ładnie pachniały?

Ręczniki, to rzeczy pierwszej potrzeby, z których korzystamy każdego dnia. Ważne, aby zawsze były czyste i gotowe do użycia. Może się wydawać, że pranie ręczników to nic trudnego, jednak warto przestrzegać kilku zasad, aby ręczniki dłużej zachowały swoje właściwości chłonne, a dodatkowo były puszyste. Sprawdź, jak prać ręczniki, aby były miękkie i ładnie pachniały!
Reklama

Jak prawidłowo prać ręczniki? Poradnik krok po kroku

Chociaż pranie ręczników może wydawać się prostym zadaniem polegającym na wrzuceniu ich do pralki, z pewnością warto wiedzieć o kilku rzeczach, które sprawią, że ręczniki będą miękkie i będą nam dłużej służyły.

  • Jasne i ciemne ręczniki pierzemy oddzielnie! Przed praniem ręczników dzielimy jasne i ciemne kolory na osobne wsady. Dzięki temu jasne ręczniki nie ciemnieją, a te ciemne nie będą szybko tracić kolorów. Dobieramy odpowiedni środek do prania jasnych, ciemnych lub kolorowych tkanin.

  • Nie przeciążamy pralki! Ważne jest, żeby w pralce umieszczać odpowiednią ilość wsadu. Jeżeli mamy bardzo dużo prania, musimy podzielić je na części, tak aby pralka była optymalnie załadowana. Ilość ręczników musi być dostosowana do parametrów samego urządzenia oraz programu prania.

  • Używamy mniej środków piorących! Używanie zbyt dużej ilości detergentu (proszku, płynu do prania, kapsułek) może spowodować, że ręczniki sztywnieją, a resztki środków piorących pozostają w tkaninie. Dobrym pomysłem jest użycie około połowy sugerowanej ilości detergentu. Dzięki temu ręczniki będą miękkie i puszyste oraz dobrze wypłukane.  

  • Dobieramy odpowiedni program. Sprawdź instrukcję pralki i dowiedz się, który program polecany jest do prania ręczników. Przeważnie jest to jeden z dłuższych cykli prania.

  • Dobieramy odpowiednią temperaturę prania. Przede wszystkim sprawdzamy metki ręczników — są tam opisane parametry prania i suszenia. Przeważnie ręczniki bawełniane i frotowe możemy prać w wyższej temperaturze (60 stopni C). Wysoka temperatura doskonale usuwa wszelkie bakterie. 

  • Dokładnie płuczemy. Jeżeli chcemy mieć pewność, że na ręcznikach nie ma pozostałości detergentów, możemy włączyć dodatkowy cykl płukania prania.

Ręczniki przygotowane do prania w pralce - posegregowane kolorystycznie
Canva.com

Dodaj ten składnik do płukania, a ręczniki będą bardziej puszyste!

Efekt puszystych ręczników po wysuszeniu uzyskamy, gdy do płukania, zamiast płynu zmiękczającego dodamy pół szklanki białego octu. Dzięki temu ręczniki będą miękkie i puszyste, a ocet usunie resztki detergentów i ewentualnych wosków z innych preparatów. Dla ładniejszego zapachu możemy dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. 

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama