Trauma
Canva.com

Jak rozpoznać u bliskiej osoby, że cierpi na traumę?

Trauma to intensywne doświadczenie, które może powodować fizyczne i psychiczne uszkodzenie ciała. Ilość traumy, przez którą przechodzi dana osoba, jest różna, ale generalnie traumatyczne wydarzenie to takie, które powoduje intensywny strach, ból, lub cierpienie. Niektóre traumatyczne wydarzenia mogą nie pozostawiać żadnych fizycznych blizn, ale mogą powodować blizny psychiczne, które trwają całe życie.
Reklama

Jak rozpoznać traumę?

Trauma to bardzo trudne zaburzenie do zdefiniowania. Definiuje się je jako wydarzenie, które ogranicza, zaburza zdolność osoby do radzenia sobie, często wywołując uczucie strachu, bezradności lub przerażenia.

Trauma
Canva.com

Można je również zdefiniować jako uraz psychiczny, który pojawia się po doświadczeniu lub byciu świadkiem gwałtownego lub traumatycznego wydarzenia. Osoby, które doświadczyły traumy, mogą doświadczać retrospekcji i koszmarów, i często mają problemy ze snem lub jedzeniem.

Reklama

Najczęstsze objawy traumy

Najczęstsze rodzaje traum to wykorzystywanie fizyczne i seksualne, atak oraz klęski żywiołowe. Objawy traumy obejmują zaburzenia snu, koszmary senne, retrospekcje i natrętne myśli o tragicznym wydarzeniu. Kolejne objawy to: zaburzenia snu, zaburzenia jedzenia, brak apetytu, zawroty w głowie, omdlenia, brak chęci udziału w spotkaniach towarzyskich, panika.

Czy można wyleczyć traumę?

Wyzdrowienie z traumatycznego doświadczenia może być trudne.

Reklama

Istnieje wiele różnych metod leczenia urazów, ale nie zawsze jest możliwe całkowite usunięcie skutków urazu. Aby rozpocząć leczenie po urazie, musisz zidentyfikować przyczynę urazu. Kiedy już wiesz, jaka jest przyczyna, ważne jest, aby znaleźć terapeutę, który ma doświadczenie w leczeniu traumatycznych wspomnień.

Trauma
Canva.com

Terapeuta pomoże osobie z traumą przetrwać najgorszy stan, a także nauczy mechanizmów radzenia sobie, gdy odczuwamy niepokój lub depresję.

Reklama

Terapia to proces poprawy samopoczucia emocjonalnego i behawioralnego osoby. Może być wykorzystywana do wielu różnych celów, w tym wsparcia emocjonalnego, poprawy umiejętności społecznych, pomocy w lęku lub depresji, i radzić sobie ze stresem.

Terapię można również wykorzystać do nauczania umiejętności radzenia sobie i budowania poczucia własnej wartości. Może być pomocna na wiele sposobów i ważne jest, aby znaleźć terapeutę, z którym czujesz się komfortowo.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama