Roztocza
Canva.com

Jak skutecznie zwalczyć roztocza z sypialni?

Roztocza żyją w kurzu. Najczęściej można je znaleźć w pościeli, materacach, meblach tapicerowanych i dywanach. Żywią się martwymi komórkami skóry, które ludzie wydalają każdego dnia. Jedna osoba może w ciągu jednego dnia zrzucić tyle komórek skóry, że nakarmiłaby milion roztoczy! Czy można się ich pozbyć?
Reklama

Roztocza - czy są niebezpieczne dla organizmu?

Roztocza to małe stworzenia, które mogą powodować różne problemy zdrowotne u ludzi. Najbardziej powszechnym typem roztoczy jest roztocze kurzu domowego, które można znaleźć w większości domów. Roztocza nie są szkodliwe dla ludzi, ale mogą wywoływać alergie i astmę. Inne rodzaje roztoczy mogą powodować poważniejsze problemy zdrowotne. Na przykład roztocza ptasie mogą powodować chorobę zwaną zapaleniem skóry. Roztocza świerzbowca mogą powodować wysoce zakaźną chorobę skóry zwaną świerzbem. Roztocza są również znane z przenoszenia chorób na ludzi. Na przykład roztocza szczurów mogą przenosić chorobę zwaną ospą riketsjową, a roztocza czarnuchów mogą przenosić chorobę zwaną tularemią.

Objawy uczulenia i sposoby wyeliminowania roztoczy

Roztocza
Canva.com

Kiedy roztocze kurzu domowego gryzie, wstrzykuje niewielką ilość śliny w skórę osoby, która jest nim dotknięta. U niektórych osób może to wywołać reakcję alergiczną. Objawy alergii na roztocza to kichanie, kaszel, katar, swędzenie oczu i trudności w oddychaniu. U niektórych osób może również wystąpić wysypka. Jeśli masz takie objawy, powinieneś zgłosić się do lekarza.

Nie ma lekarstwa na alergię na roztocza kurzu, ale są sposoby, aby zmniejszyć ich działanie w naszym domu Należą do nich:

Reklama
  • Pranie pościeli, koców i poszewek na poduszki w gorącej wodzie raz w tygodniu.
  • Suszenie pościeli, koców i poszewek na poduszki w suszarce do ubrań.
  • Używanie pokrowców na roztocza na materacach, poduszkach i sprężynkach.
  • Regularne odkurzanie dywanów i mebli tapicerowanych.
  • Utrzymywanie niskiej wilgotności w domu (między 30 a 50 procent).
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama