fioletowe kwiaty lobelii przylątkowej
canva.com

Lobelia przylądkowa – pielęgnacja, wymagania, podlewanie. Czy jest wielosezonowa?

Lobelia przylądkowa (lobelia erinus) zwana również jako stroiczka to mocno urzekająca roślina ogrodowa, która idealnie sprawdza się zarówno w wysiewie doniczkowym, jak i gruntowym. Kwiat występuje naturalnie na tropikalnych obszarach Afryki oraz obu Ameryk. Jednak z uwagi na niewielkie wymagania uprawy często można spotkać ją w wielu polskich ogródkach.
Reklama

Wymagania uprawy lobelii przylądkowej

Lobelia przylądkowa nie jest rośliną wymagającą ponadprzeciętnych umiejętności oraz wiedzy ogrodniczej. Jeśli więc zastanawiasz się, po jakie rośliny balkonowe sięgnąć w tym sezonie, to powinnaś rozważyć właśnie te urzekające kwiaty o fioletowym zabarwieniu. Oprócz atrakcyjnego wyglądu warto również zwrócić uwagę na ich niewielkie ryzyko wystąpienia problemów ze szkodnikami.

Lobelia uwielbia miejsca z wysoką ekspozycją na całodniowe nasłonecznienie, lecz dobrze znosi również te zlokalizowane w lekkim półcieniu. Jeśli chodzi o najlepsze podłoże dla lobelii przylądkowej, powinno cechować się dobrą przepuszczalnością. Do przygotowania odpowiedniej mieszanki wystarczy klasyczna ziemia ogrodowa z domieszką piasku.

Reklama

Czy jest wielosezonowa?

Choć wśród wszystkich odmian lobelii można wyselekcjonować te wieloletnie, to lobelia przylądkowa nie jest byliną, czyli rośliną, po zasianiu będzie zakwitać każdego roku bez konieczności ponownego jej wysiewania.

lobelia posadzona w ogrodzie
canva.com

Lobelia przylądkowa – podlewanie i nawożenie

Nawadniania kwiatów ogrodowych zarówno tych rosnących bezpośrednio w podłożu, jak i tych w doniczkach to niezwykle istotna kwestia.

Reklama

W przypadku stroiczki nie jest inaczej.

W czasie intensywnych upałów roślina o dzwonkowatych fioletowych kwiatostanach powinna być podlewana nawet dwa razy dziennie (rano oraz po zachodzie słońca). Skrapianie bryły korzeniowej w samo południe może skutkować "ugotowaniem" całego układu poboru składników mineralnych.

Jak i czym nawozić lobelie przylądkowe

Dostarczanie roślinie odpowiednich składników mineralnych jest niezwykle istotne w kontekście prawidłowego wzrostu oraz atrakcyjności rodzonych przez nią kwiatów.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście sięgnięcie po uniwersalne mieszanki do roślin kwitnących.

Reklama

Proces suplementacji warto rozpocząć już po 3 tygodniach od umieszczenia nasion w podłożu.

Kiedy sadzić lobelie w doniczce?

Fioletowe kwiaty ogrodowy pozyskiwane są z nasion, które można umieszczać w odpowiednim podłożu już od drugiej połowy marca aż do końca maja. Przy odrobinie szczęścia proces kiełkowania powinien rozpocząć się już po ok. 5 dniach.

Reklama
Autor - Marcin Raczyński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.raczynski@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama