termometr elektroniczny
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jaka temperatura powinna być w mieszkaniu?

Minister klimatu Anna Moskwa proponuje, żeby temperatura w mieszkaniu wynosiła 17 stopni Celsjusza, co dla wielu Polaków jest ogromnym szokiem. Jaka temperatura powinna być w mieszkaniu? Dlaczego zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu jest groźna? Ujawniamy w artykule.
Reklama

Optymalna temperatura w mieszkaniu

Kryzys energetyczny nadciąga wielkimi krokami, dlatego instytucje rządowe apelują do Polaków o przykręcenie kaloryferów do niższej temperatury.

Warto jednak zauważyć, że wysokość optymalnej temperatury w mieszkaniu zależy od wielu czynników takich jak: płeć, wiek, pora roku i rodzaj pomieszczenia.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje, że temperatura w mieszkaniu powinna wynosić dla osób zdrowych około 18-19 stopni Celsjusza. Jednocześnie przebywanie przez zdrowego człowieka w pokoju, w którym temperatura wynosi 18-24 stopni Celsjusza nie wiąże się z żadnych zagrożeniem dla zdrowia człowieka.

  • W salonie, jadalni czy pokoju dziennym temperatura powinna wynosić od 20 do 22 stopni Celsjusza. Pokoje są przestrzenią wypoczynkową, dlatego w niższej temperaturze organizm mógłby czuć się niekomfortowo.
  • W kuchni i w sypialni temperatura powinna wynosić od 16 do 18 stopni Celsjusza.
  • W łazience temperatura powinna być wyższa. Słupki termometrów mogą wskazywać 22-24 stopni Celsjusza.
  • W pomieszczeniu gospodarczym oraz spiżarni temperatura powinna oscylować wokół 12-14 stopni Celsjusza.
Termometr
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Dlaczego zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu jest groźna?

Reklama

Zbyt wysoka temperatura wykazuje negatywny wpływ na stan naszego organizmu, bo prowadzi do pogorszenia naszego samopoczucia, przez co czujemy się bardziej zmęczeni i ospali. Zbyt wysoka temperatura wewnątrz mieszkania skutkuje również wysuszeniem śluzówek i większą podatnością na infekcje.

Istotne w zakresie utrzymania odpowiedniej temperatur w pomieszczeniu jest regularne wietrzenie powietrzeń, co pozwoli pozbyć się bakterii i wirusów obecnych w konkretnym pokoju.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama