Mrożenie ciast po świętach #ZeroWaste
Canva.com

Wielkanoc #ZeroWaste. Jakie ciasta możemy zamrozić po Świętach?

Święta, święta i po świętach, a na stołach nadal mamy ciasta, których nie zdążyliśmy zjeść w Wielkanoc. Co zrobić, aby nie wyrzucać słodkości i nie marnować jedzenia? Oczywiście są na to sposoby! Sprawdź, jakie ciasta możemy mrozić po Świętach.
Reklama

Czy upieczone ciasto możemy zamrozić?

Oczywiście, mrożenie to bardzo dobry sposób na przechowanie resztek wypieków - przede wszystkim serników, babek drożdżowych i ciast piaskowych, tortów i mazurków, ciast biszkoptowych. Do zamrażania nadają się także wszelkie ciasta z maślanymi kremami. 

Nie mrozimy ciast z galaretką oraz z bezą!

Jak zamrażać ciasta, które zostały po Świętach?

Mrożenie ciast warto rozpocząć tuż po zakończeniu świątecznego biesiadowania, ponieważ do zamrażalnika nadają się jedynie świeże wypieki. Nie mrozimy ciast starych, wyschniętych i niezdatnych do jedzenia.

Ciasto biszkoptowe przygotowane do mrożenia - zawinięte w folię spożywczą
Canva.com
Reklama

Duże porcje ciasta dzielimy na mniejsze części (dzięki temu szybciej się schłodzą) i umieszczamy je w plastikowych pojemnikach do mrożenia, które następnie podpisujemy i wstawiamy do zamrażalnika. Możemy także mrozić ciasta umieszczone w woreczkach strunowych lub zawinięte w folię spożywczą. Te metody warto wykorzystać przy suchych wypiekach bez kremów i polewy. Jeżeli chcemy owinąć folią tort z dekoracją z kremu, warto wcześniej zamrozić go bez opakowania, a dopiero później zawinąć w folię. Dzięki temu krem nie przyklei się do opakowania. 

Reklama

Zamrożone ciasto najlepiej spożyć jak najszybciej. Maksymalny okres przechowywania takich mrożonek to 3 miesiące.

Czy można mrozić surowe ciasto?

Jeżeli w przedświątecznej krzątaninie zdarzyło nam się przygotować zbyt dużo surowego ciasta, również możemy je zamrozić i wykorzystać do przygotowania kolejnych wypieków. Do mrożenia na surowo nadają się: ciasto kruche, ciasto francuskie i ciasto drożdżowe

Surowe ciasto drożdżowe gotowe do zamrożenia
Canva.com

Jak rozmrażać gotowe wypieki?

Najszybciej rozmrozimy ciasto drożdżowe, które podobnie jak chleb, możemy na kilka minut wstawić do gorącego piekarnika lub podgrzać w tosterze albo nawet mikrofalówce. Natomiast jeżeli chodzi o torty, inne ciasta z kremem i serniki to najlepiej rozmrażać je stopniowo, w lodówce. Ten proces zabiera od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od wielkości porcji zamrożonego ciasta. Możemy także rozmrażać takie wypieki w temperaturze pokojowej, co skróci czas oczekiwania, ale z dala od bezpośredniego źródła ciepła.  

Reklama
Odmrożony tort po wyjęciu z zamrażalnika
Canva.com

Święta #ZeroWaste

Niezależnie od tego, czy zamrozimy surowe ciasto, czy gotowe wypieki, najważniejsze jest aby nie marnować jedzenia. Jeżeli nie chcemy lub nie mamy możliwości mrożenia pokarmów po świętach, często możemy je po prostu przekazać potrzebującym. Zwykle po Świętach organizowane są zbiórki żywności, gdzie można przekazać świeże jedzenie, które zostanie dostarczone ludziom w potrzebie. 

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama