Konflikt rzepkowo-udowy. Czym jest i jak z nim walczyć?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Czym jest konflikt rzepkowo-udowy?
Konflikt rzepkowo-udowy to nic innego, jak zapalenie stawu rzepkowo-udowego. W praktyce oznacza to uszkodzenie stawu rzepkowo-udowego, który pozwala na zginanie nogi.
Wśród najczęstszych objawów wymienia się:
- "Trzaskanie” w stawie kolanowym w trakcie ruchu.
- Obrzęk kolana.
- Trudności w zgięciu kolana (szczególnie pod obciążeniem).
- Sztywność w stawie kolanowym.
- Ból w okolicach rzepki, który zwiększa się po wysiłku fizycznym lub długotrwałym siedzeniu.
Diagnozowanie schorzenia odbywa się poprzez wykonanie RTG, rezonansu lub USG kolana.
Często do występowania choroby przyczyniają się czynniki genetyczne i dieta uboga w kolagen. Bardzo często przyczyną konfliktu rzepkowo-udowego jest nieprawidłowa postawa ciała i skrzywienie miednicy.
Leczenie konfliktu rzepkowo-udowego
Konflikt rzepkowo-udowy to schorzenie przewlekłe, więc zazwyczaj stosuje się leczenie zachowawcze. W wyjątkowych sytuacjach pacjent może zdecydować się na leczenie operacyjne, które ma na celu korektę ruchu rzepki i przeprowadzane jest metodą artroskopową. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja.
Znacznie częściej pacjenci po prostu decydują się na leczenie zachowawcze, które polega na odciążeniu kolana chorego, do czasu aż ustanie stan zapalny, przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, ćwiczeniach z fizjoterapeutą, terapii manualnej (masaże), zabiegach takich jak: krioterapia miejscowa czy laser.
Fizjoterapeuci radzą również, że gdy cierpimy na konflikt rzepkowo-udowy i zaczyna nas boleć kolano, powinniśmy pomasować łokciem mięsień udowy powyżej rzepki, który odpowiada za jej sprawność. To także w istotny sposób powinno rozluźnić spięte mięśnie.