Kolana
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Konflikt rzepkowo-udowy. Czym jest i jak z nim walczyć?

Cierpisz na uporczywy ból kolana, który dokucza Ci, gdy próbujesz zgiąć nogę. Zrobienie przysiadu sprawia Ci ogromny kłopot? To może być konflikt rzepkowo-udowy, zwany kolanem kinomana. Schorzenie najczęściej występuje u osób, które uprawiają sport, bądź wykonują szereg aktywności wymagających podskoków i biegania. Zdarza się, że cierpią jednak na niego także Ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia.
Reklama

Czym jest konflikt rzepkowo-udowy?

Konflikt rzepkowo-udowy to nic innego, jak zapalenie stawu rzepkowo-udowego. W praktyce oznacza to uszkodzenie stawu rzepkowo-udowego, który pozwala na zginanie nogi.

Wśród najczęstszych objawów wymienia się:

  • "Trzaskanie” w stawie kolanowym w trakcie ruchu.
  • Obrzęk kolana.
  • Trudności w zgięciu kolana (szczególnie pod obciążeniem).
  • Sztywność w stawie kolanowym.
  • Ból w okolicach rzepki, który zwiększa się po wysiłku fizycznym lub długotrwałym siedzeniu.

Diagnozowanie schorzenia odbywa się poprzez wykonanie RTG, rezonansu lub USG kolana.

Reklama

Często do występowania choroby przyczyniają się czynniki genetyczne i dieta uboga w kolagen. Bardzo często przyczyną konfliktu rzepkowo-udowego jest nieprawidłowa postawa ciała i skrzywienie miednicy.

Kolana
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Leczenie konfliktu rzepkowo-udowego

Konflikt rzepkowo-udowy to schorzenie przewlekłe, więc zazwyczaj stosuje się leczenie zachowawcze. W wyjątkowych sytuacjach pacjent może zdecydować się na leczenie operacyjne, które ma na celu korektę ruchu rzepki i przeprowadzane jest metodą artroskopową. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja.

Reklama

Znacznie częściej pacjenci po prostu decydują się na leczenie zachowawcze, które polega na odciążeniu kolana chorego, do czasu aż ustanie stan zapalny, przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, ćwiczeniach z fizjoterapeutą, terapii manualnej (masaże), zabiegach takich jak: krioterapia miejscowa czy laser.

Fizjoterapeuci radzą również, że gdy cierpimy na konflikt rzepkowo-udowy i zaczyna nas boleć kolano, powinniśmy pomasować łokciem mięsień udowy powyżej rzepki, który odpowiada za jej sprawność. To także w istotny sposób powinno rozluźnić spięte mięśnie.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Mężczyzna trzyma się za bolące kolano
Ból kolan to częsta dolegliwość, która dotyka ludzi bez względu na wiek - zarówno osoby starsze, schorowane, jak i młodsze - aktywne fizycznie. Może wynikać z urazów, przeciążeń, stanów zapalnych czy zmian zwyrodnieniowych. Na szczęście dostępne są skuteczne leki na ból kolana bez recepty, które pomagają złagodzić dolegliwości i poprawić komfort codziennego funkcjonowania. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze leku na bolące kolana, aby kupić naprawdę skuteczny i bezpieczny preparat.
Na szarym tle męskie kolana w tym jedno zaczerwienione przytrzymywane dłońmi
Staw kolanowy jest jednym z największych, a zarazem najbardziej skomplikowanych pod względem budowy. Trudno się więc dziwić, że naprawdę łatwo go uszkodzić. Jednym z najczęściej występujących urazów jest stłuczenie w wyniku upadku lub uderzenia. Jest to kontuzja, z którą z powodzeniem można radzić sobie domowymi sposobami. Poznaj sprawdzone metody leczenia łagodnych urazów kolana, które pomogą zmniejszyć ból, opuchliznę i inne uporczywe dolegliwości!
Ból kolana
Ból kolana występuje u wielu osób, również młodych. Może być pierwszym objawem przyszłego zapalenia stawów czy nawet reumatyzmu. Najczęściej jednak ból spowodowany jest albo nadwyrężeniem kolana, albo wręcz przeciwnie – zastojem mięśni, złym przepływem płynów ustrojowych i siedzącym trybem życia. Tak czy inaczej istnieje przynajmniej kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Oto niektóre z nich.
Reklama
Reklama
Reklama