Kolana
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Konflikt rzepkowo-udowy. Czym jest i jak z nim walczyć?

Cierpisz na uporczywy ból kolana, który dokucza Ci, gdy próbujesz zgiąć nogę. Zrobienie przysiadu sprawia Ci ogromny kłopot? To może być konflikt rzepkowo-udowy, zwany kolanem kinomana. Schorzenie najczęściej występuje u osób, które uprawiają sport, bądź wykonują szereg aktywności wymagających podskoków i biegania. Zdarza się, że cierpią jednak na niego także Ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia.
Reklama

Czym jest konflikt rzepkowo-udowy?

Konflikt rzepkowo-udowy to nic innego, jak zapalenie stawu rzepkowo-udowego. W praktyce oznacza to uszkodzenie stawu rzepkowo-udowego, który pozwala na zginanie nogi.

Wśród najczęstszych objawów wymienia się:

  • "Trzaskanie” w stawie kolanowym w trakcie ruchu.
  • Obrzęk kolana.
  • Trudności w zgięciu kolana (szczególnie pod obciążeniem).
  • Sztywność w stawie kolanowym.
  • Ból w okolicach rzepki, który zwiększa się po wysiłku fizycznym lub długotrwałym siedzeniu.

Diagnozowanie schorzenia odbywa się poprzez wykonanie RTG, rezonansu lub USG kolana.

Reklama

Często do występowania choroby przyczyniają się czynniki genetyczne i dieta uboga w kolagen. Bardzo często przyczyną konfliktu rzepkowo-udowego jest nieprawidłowa postawa ciała i skrzywienie miednicy.

Kolana
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Leczenie konfliktu rzepkowo-udowego

Konflikt rzepkowo-udowy to schorzenie przewlekłe, więc zazwyczaj stosuje się leczenie zachowawcze. W wyjątkowych sytuacjach pacjent może zdecydować się na leczenie operacyjne, które ma na celu korektę ruchu rzepki i przeprowadzane jest metodą artroskopową. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja.

Reklama

Znacznie częściej pacjenci po prostu decydują się na leczenie zachowawcze, które polega na odciążeniu kolana chorego, do czasu aż ustanie stan zapalny, przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, ćwiczeniach z fizjoterapeutą, terapii manualnej (masaże), zabiegach takich jak: krioterapia miejscowa czy laser.

Fizjoterapeuci radzą również, że gdy cierpimy na konflikt rzepkowo-udowy i zaczyna nas boleć kolano, powinniśmy pomasować łokciem mięsień udowy powyżej rzepki, który odpowiada za jej sprawność. To także w istotny sposób powinno rozluźnić spięte mięśnie.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama