Kobieta z powodu wysokiego ciśnienia ma zawroty głowy.
Canva

Krwawienie z nosa i rozdrażnienie? Objawy wysokiego ciśnienia

Jakie symptomy daje nadciśnienie? Część jest dość znana, inne mogą zaskakiwać. Warto je znać. Sprawdź, jakie są objawy wysokiego ciśnienia! Zobacz, co możesz zrobić, żeby mu zapobiegać. I jak powinno się je leczyć? Czy wystarczy zmiana trybu życia? A może konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego?
Reklama

Objawy wysokiego ciśnienia

To najczęstszych symptomów nadciśnienia można zaliczyć zawroty i bóle czy ucisk głowy. Do tego dochodzi zmęczenie czy problemy ze snem. Jednym z możliwych objawów jest również krwawienie z nosa.

Znamienny są też problemy z sercem, można czuć wyraźny ucisk w jego okolicach. Pojawiają się również duszności.

Kolejnym z mniej typowych objawów jest też... nerwowość!

Kiedy mierzone ciśnienie jest wysokie i pojawiają się wyżej wspomniane objawy, warto zasięgnąć porady specjalisty!

Czym grozi nadciśnienie?

Niestety skutkami wysokiego ciśnienia może być zawał lub udar. Nawet jeśli nie dojdzie to tak drastycznych sytuacji to w wyniku uszkodzeń naczyń krwionośnych, może dojść do trwałych zmian w narządach wzroku, nerkach czy sercu.

Mężczyzna z nadciśnieniem ma badane ciśnienie.
Canva

Co powoduje wysokie ciśnienie

Reklama

Najczęściej nadciśnienie spowodowane jest niezdrowym trybem życia (alkohol, narkotyki, inne używki, brak ruchu), nadwagą lub antykoncepcją czy innymi lekami.

Skłonność do wysokiego ciśnienia można też odziedziczyć. Zdarza się również, że ten problem pojawia się przy niektórych schorzeniach, jednak jest to dużo rzadsza sytuacja.

Jak leczy się wysokie ciśnienie

Leczenie nadciśnienia przebiega dwutorowo. Te znaczy: konieczna jest zmiana trybu życia, zadbanie o odpowiednią dietę, ograniczenie stresu, uprawianie sportu, należy również zrezygnować z kofeiny, alkoholu i papierosów.

Jeśli to nie pomaga, konieczne jest sięgnięcie po leki, które niestety trzeba brać cały czas, nawet jeśli wyniki pomiarów ciśnienia będą po pewnym czasie prawidłowe.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Osoba mierząca ciśnienie krwi
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, dotykającą niemal 10 milionów Polaków. Niewłaściwie leczone zaburzenia ciśnienia krwi mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak udar mózgu, choroby serca i nerek. Jednym z kluczowych elementów terapii nadciśnienia jest odpowiednia dieta, która może pomóc w lepszej kontroli tej choroby. W tym artykule dowiesz się, jakie produkty warto spożywać, aby obniżyć ciśnienie krwi, oraz jakich unikać.
Kobieta mierząca ciśnenie krwi
Ciśnienie krwi jest jednym z kluczowych wskaźników naszego zdrowia. Prawidłowe ciśnienie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak wysokie ciśnienie krwi, zwane również nadciśnieniem tętniczym, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar mózgu czy niewydolność nerek.
Kobieta w ciąży mierzy ciśnienie
Nadciśnienie tętnicze w ciąży to poważne schorzenie, które może zagrażać zarówno zdrowiu matki, jak i rozwijającemu się płodowi. Jest to dolegliwość, która nie może być bagatelizowana, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań. W Polsce szacuje się, że nadciśnienie w ciąży występuje u 5 do 10% ciężarnych. Co więcej, aż 15% zgonów kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu jest wynikiem ciężkiego nadciśnienia. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać i leczyć to schorzenie.
Reklama
Reklama
Reklama