Kurkuma kwiat - tropikalna roślina do uprawy w mieszkaniu
Canva.com

Kurkuma - jak uprawiać na balkonie i w ogrodzie?

Kurkuma to roślina z rodziny imbirowatych, pochodząca z Azji Południowej i Wschodniej. Od wieków była używana w medycynie ajurwedyjskiej, a także jako przyprawa w kuchni indyjskiej i południowoazjatyckiej. Coraz więcej osób interesuje się uprawą kurkumy w ogrodzie lub na balkonie, ze względu na jej liczne właściwości prozdrowotne i uniwersalne zastosowanie w kuchni. Czy jednak jest to możliwe? Sprawdźmy!
Reklama

Czy kurkumę można uprawiać w ogrodzie?

Oczywiście, że tak! Kurkuma to roślina tropikalna, więc najlepiej rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie. W Polsce można ją uprawiać jedynie w ogrzewanych szklarniach lub jako roślinę doniczkową wewnątrz domu. Jeśli jednak mamy ogrodowe altany, dobrej jakości szklarnie lub ogrodowy tunel foliowy, to również można spróbować uprawy kurkumy na świeżym powietrzu.

Najlepiej sadzić ją wiosną, kiedy już miną przymrozki. Kurkuma potrzebuje ciepła i wilgoci, więc najlepiej posadzić ją w miejscu zacienionym i wilgotnym, o odczynie gleby wynoszącym 5,5-6,5. Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna i wilgotna, ale nie mokra. Kurkuma wymaga regularnego podlewania, ale należy uważać, by jej nie przesuszać, ale też nie przelewać.

Czy kurkumę można uprawiać na balkonie?

Tak, kurkumę można posadzić na balkonie, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących uprawy tej rośliny.

Reklama

Kurkuma preferuje stanowiska ciepłe i umiarkowanie wilgotne, więc miejsce, gdzie roślina będzie hodowana, musi być osłonięte od wiatru i spokojne, idealnie będzie w półcieniu. Najlepiej umieścić ją w dużej doniczce lub skrzynce, aby zapewnić jej odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Pamiętaj również, aby wybrać odpowiednie podłoże bogate w składniki odżywcze i o dobrej przepuszczalności, ponieważ kurkuma nie lubi zastojów wody w glebie. Idealnie sprawdzi się ziemia do uprawy warzyw bądź dobrej jakości liściowa ziemia kompostowa.

Uprawa kurkumy krok po kroku.

Uprawa kurkumy jest dość prosta. Podpowiadamy, jak ją prowadzić w kilku prostych krokach:

Krok 1 Wybierz odpowiednie miejsce.

Kurkuma wymaga ciepłego i wilgotnego stanowiska uprawowego. Wybierz miejsce, gdzie roślina będzie miała dostęp do dobrego, ale rozproszonego światła słonecznego i nie będzie narażona na silne przeciągi.
Reklama

Krok 2 Przygotuj glebę.

Kurkuma preferuje żyzną glebę, bogatą w substancje odżywcze. Zmieszaj więc ziemię pod jej uprawę z kompostem lub innym nawozem organicznym, aby zwiększyć jej wartość odżywczą.

Krok 3 Zasadź kłącze.

Kup kilka zdrowych kłączy kurkumy w supermarkecie i wsadź do ziemi, zanurzając je na około 5 cm głębokości. Odległość między kłączami powinna wynosić 20-30 cm.

Krok 4 Podlej rośliny.

Kurkuma wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza podczas pierwszych kilku tygodni po zasadzeniu. Podlewamy umiarkowanie, ale dosyć często, tak by podłoże stale było lekko wilgotne, lecz by woda nigdy i nie zalegała na jego powierzchni w uprawie gruntowej, ani na dnie doniczki czy skrzynki w uprawie pojemnikowej.

Reklama

Krok 5 Pielęgnacja kurkumy.

Kurkuma powinna rosnąć przez około 8-10 miesięcy, zanim kłącze będzie gotowe do pierwszego zbioru. W tym czasie powinna być regularnie nawożona i pielęgnowana, aby zapewnić jej zdrowy i silny wzrost.

Krok 6 Zbiór kurkumy.

Kurkumę zbieramy, gdy liście zaczną żółknąć i brązowieć. Wykop kłącze i ostrożnie wyjmij je z ziemi, aby się nie uszkodziło. Otrzep kurkumę z podłoża i przechowuj w suchym i chłodnym miejscu. Przed spożyciem oczywiście koniecznie umyj kurkumę porządnie pod bieżącą wodą.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama