Wiosenny trawnik z kwitnącymi stokrotkami, kalosze i blaszana konewka
Canva.com

Maj w ogrodzie – 5 prac, które wykonujemy w tym miesiącu

Maj to miesiąc, gdy na dobre żegnamy poranne przymrozki i nasze rośliny ogrodowe zaczynają bujnie się rozwijać. To czas, kiedy musimy wykonać konieczne zabiegi pielęgnacyjne, które zapewnią nam właściwy wzrost warzyw, obfite kwitnienie bylin, a także pomogą zadbać o drzewka i krzewy ozdobne. Oto 5 prac ogrodowych, które warto wykonać w maju.
Reklama

Pozbywamy się chwastów

Maj to czas, gdy rosnąca temperatura i opady sprawiają, że rośliny wchodzą w okres intensywnej wegetacji. Niestety dotyczy to także roślin, które nie zawsze są pożądane w naszych ogródka, czyli chwastów. Jeżeli chcemy, aby nasze rabaty kwiatowe i warzywne były pozbawione niechcianych lokatorów musimy na bieżąco usuwać chwasty z grządek. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym ogrodzie warto pozostawić miejsce, gdzie tak zwane chwasty będą mogły swobodnie się rozwijać. Często te nielubiane rośliny są pożywką dla pożytecznych owadów, przede wszystkim pszczół. 

Wiosenny ogród - kwitnące czosnki
Canva.com

Dbamy o rośliny cebule 

Reklama

W maju musimy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiatostany tulipanów, narcyzów, hiacyntów i szachownic, aby nie dopuścić do powstania owoców i nasion. Proces wytwarzania nasion osłabia cebule i powoduje słabsze kwitnienie w kolejnym sezonie. Łodygi i liście pozostawiamy, aż zaschną i na bieżąco je usuwamy.

Wiosenny ogród - alejka obsadzona kwitnącymi tulipanami
Canva.com

Sadzimy i siejemy kwiaty i warzywa

Początek maja to dobry okres na późny siew nasion wielu kwitnących roślin - nasturcji, pachnącego groszku, słoneczników, kosmosów, maciejki, wilców. W tym czasie do gruntu możemy wysiewać także większość warzyw.

Sadzonki roślin ozdobnych możemy zacząć sadzić w maju.

Reklama

W pierwszej połowie miesiąca sadzimy rośliny bardziej odporne na chłody, takie jak bratki, kocanki, astry chińskie. Po tzw. “zimnej Zośce” możemy sadzić pozostałe - smagliczki, goździki, werbeny, szałwię, zatrwian, cynie. Po 15 maja możemy także wystawić na zewnątrz pojemniki z kwiatami doniczkowymi - pelargoniami, petuniami, surfiniami, itd.

Maj to także dobry czas na założenie łąki kwietnej.

Przesadzamy krzewy z donic do gruntu

Warunki termiczne w maju sprzyjają także przesadzaniu drzewek i krzewów ozdobnych z donic do gruntu. W tym przypadku przesadzamy roślinę z całą bryłą ziemi, która znajduje się pojemniku. Jest już za późno na sadzenie roślin z odkrytym systemem korzeniowym - takie zabiegi wykonujemy w marcu. 

Ogrodnicy przesadzają drzewko z donicy do gruntu
Canva.com

Ściółkujemy korą i skoszoną trawą

Ściółkowanie to doskonała metoda na ograniczenie rozwoju chwastów oraz zabezpieczenia korzeni drzew i krzewów przez przegrzaniem. W maju uzupełniamy korę pod drzewkami ozdobnymi i krzewami, a nowo posadzone rośliny przysypujemy grubą warstwą świeżej kory ogrodniczej. Ściółkować możemy także skoszoną trawą - wysuszoną i rozdrobnioną.

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama
Sprawdź, jakie prace warto wykonać w ogrodzie!