Dziecko siedzi na na nocniku. Obok niego siedzi na nocniku pluszowy królik.
Canva

Odpieluchowanie — tego unikaj! To ważne!

Nocnik kupiony, pełno ubrań na zmianę naszykowanych. Mop do wycierania podłogi (gdyby zdarzyła się wpadka) gotowy. Można zaczynać odpieluchowanie! Tylko... czy na pewno to jest dobry czas? O czym trzeba pamiętać? Jakich błędów unikać? Co zrobić, żeby dziecko nie miało problemów w przyszłości? Zobacz, jak przygotować się do tego ważnego momentu!
Reklama

Nie wolno zaczynać za wcześnie!

Dziadkowie, ciocie, wujkowie z zaciekawieniem patrzą na Twoje coraz większe dziecko i pytają, czy już sadzasz je na nocnik? Opowiadają, że w ich czasach było inaczej i takie duże dzieci nie siusiały w pieluszkę? Poczekaj, to nie jest wyścig. To, że dawniej dzieci wcześniej uczono załatwiać się na nocnik, nie oznacza, że było to dobre.

Po pierwsze, im dziecko wcześniej zaczyna, tym dłużej trwa nauka... Jest więcej sprzątania, prania... Im starszy maluch, tym bardziej jest gotowy i cały proces odpieluchowania szybciej przebiega.

Po drugie — jeśli dziecko nie jest gotowe, zaczyna używać nieodpowiednich mięśni do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Grozi to problemami z trzymaniem moczu w przyszłości.

Czego uczy się dziecko? Że mama/tata chcą siku do nocnika. Ale nie potrafi rozluźnić zwieraczy, bo jeszcze ich nie czuje, więc z czasem kombinuje jak wydusić mocz - Olga Trybel, fizjoterapeutka
Pluszowy miś siedzi na nocniku w łazience.
Canva

Nie powinno się nagradzać za zrobienie siusiu!

Reklama

Bicie brawo, okrzyki zachwytu — rodziców zawsze rozpiera duma, kiedy ich pociecha zaczyna samodzielnie korzystać z nocnika. Należy jednak powstrzymać nadmierny entuzjazm i pod żadnym pozorem nie dawać dziecku nagród za postępy w załatwianiu się. Dlaczego?

Maluch widzi, że rodzice czekają na siku czy kupę i stara się je zrobić na siłę, żeby zostać pochwalnym, a nie dlatego, że faktycznie odczuwa taką potrzebę. Skutkuje to problemami z pęcherzem i zwieraczami.

Nie wolno karać za wpadki!

Po raz kolejny sprzątasz mokrą podłogę? Masz już dość prania brudnych majtek, czyszczenia kanapy? Twoje nerwy są na granicy wytrzymałości i myślisz, że dziecko specjalnie zrobiło siku, nie tam gdzie trzeba? Wdech, wydech.
Reklama
Maluchy jeszcze tego nie kontrolują. Krzykiem lub karami uzyskasz jedynie to, że dziecko będzie się stresować, co może poskutkować... nietrzymaniem moczu...
Nogi dziecka stojącego przy nocniku.
Canva

Kiedy jest najlepszy czas na odpieluchowanie?

Z reguły po 2 urodzinach dziecko jest gotowe do korzystania z nocnika, trzeba jednak sprawdzić, czy wykazuje oznaki gotowości — sygnalizuje potrzebę załatwienia się, informuje o tym, że ma siusiu albo kupę w pieluszce. Warto też pamiętać o tym, że część maluszków może potrzebować więcej czasu.

Reklama
Źródło: Wymagające.pl; FizjoLady
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama