kobieta olejuje włosy
canva.com

Olejek do włosów - jaki będzie dla Ciebie najlepszy?

Dobrze dobrany olejek do włosów potrafi zdziałać cuda. Istnieje wiele sposobów pielęgnacji włosów - olejki są jednym z najlepszych, bo są naturalne, a przy tym bardzo skuteczne. Zawierają wiele mikro i makroelementów, witamin i mnóstwo innych, cudownych substancji aktywnych. Potrzeba tylko trochę wiedzy oraz cierpliwości. Poznaj fenomenalne właściwości olejków, dowiedz się jak dobrać najlepszy dla siebie oraz jak poprawnie przeprowadzać kurację.
Reklama

Fenomen pielęgnacji włosów olejkami

W Europie pielęgnacja włosów olejami staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego, dzięki umiejętnemu stosowaniu olejków można uzyskać spektakularną poprawę kondycji włosów oraz skóry głowy. Ale moda ta w środkowej Europie jest stosunkowo młoda. Kobiety z Azji, Ameryki Południowej, czy też z Afryki już od tysięcy lat stosują olejki do zabiegów na włosy oraz skórę całego ciała.

Zabiegi na bazie olejków przeznaczone są nie tylko dla włosów suchych. Są one bardzo dobrym wyborem dla wszystkich rodzajów włosów. Oto jakie działanie mają naturalne oleje:

  • poprawiają strukturę włosa
  • zapobiegają wypadaniu włosów dzięki olejowaniu skalpu
  • olejeowanie skóry głowy także wzmacnia cebulki włosów
  • chronią końcówki włosów przed rozdwajaniem się
  • zapobiegają łamliwości włosów
  • zapewniają regenerację włosów zniszczonych
  • włosy stają się bardziej gęste, lśniące i odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak i termiczne

Odpowiednio dobrany naturalny olejek aplikowany na skórę głowy łagodzi podrażnienia, zapobiega powstawaniu łupieżu oraz przyspiesza wzrost włosów. Jednak aby to wszystko było możliwe, to kuracja musi być przeprowadzana przy pomocy olejków które współgrają z Twoim rodzajem włosów.

Jak dobrać olejek do włosów?

Po pierwsze nie możesz sięgać po olejek tylko dlatego, że właśnie akurat jest modny, czy też skusi Cię jego piękna buteleczka. Nie do każdych włosów będzie pasował popularny olejek arganowy, olej kokosowy, czy też olej rycynowy. Aby wybrać idealny dla siebie olejek, to warto poznać podstawowy podział tych substancji:

Reklama
  • Oleje wielonienasycone: z wiesiołka, kukurydziany, z pestek malin, z kiełków pszenicy, z nasion bawełny, z opuncji figowej, lniany, makowy, z pestek jabłek, z czarnego bzu, z ogórecznika, słonecznikowy, z czarnego kminku, z nasion pomidora, z orzechów włoskich, z amarantusa, z czarnuszki siewnej, z pestek winogron, z pestek dyni, konopny, sojowy, z krokosza barwierskiego, oraz z pachnotki.
  • Oleje jednonienasycone: z orzechów brazylijskich, ryżowy, makadamia, pracaxi, rzepakowy, z oliwek, tsubaki, z pestek moreli, rokitnikowy, arganowy, tamanu, moringa, sezamowy, ze słodkich migdałów, z awokado, z pestek śliwki, arachidowy, z jagód acai, musztardowy oraz tsubaki.
  • Oleje i tłuszcze nasycone: olej kokosowy, palmowy, olej babassu, masło tucuma, masło murumuru, masło shea, masło kakaowe oraz masło mango.
zakraplanie włosów olejkiem
canva.com

Jaki olejek do włosów wysokoporowatych?

Jeżeli Twoje włosy są szorstkie w dotyku, zniszczone, często rozjaśniane, to zapewne należą do odmiany włosów wysokoporowatych, czyli takich z szeroko otwartymi łuskami. W przypadku włosów suchych, czy też kręconych również mamy do czynienia z wysokoporowatością.

Możesz przeprowadzić mały eksperyment - aki włos po wrzuceniu do szklanki szybko opadnie na dno.

Reklama

Jeżeli Twoje włosy po wymodelowaniu na ciepło długo utrzymują nadany im kształt, to zapewne również są wysokoporowate. Do pielęgnacji takich włosów najlepsze będą olejki o dużych cząsteczkach, czyli wszystkie z powyższej listy wielonienasyconych olejków. Doskonale regenerują uszkodzoną strukturę włosów. Olejowanie można stosować metodą na noc.

Jaki olejek do włosów średnioporowatych?

Ten rodzaj kosmyków posiada łuski lekko rozchylone, dlatego w trakcie eksperymentu ze szklanką wody włos będzie się chwilę unosił na powierzchni, ale po chwili, powoli zacznie opadać. Takie włosy są przyjemniejsze w dotyku niż wysokoporowate, ale przesuniesz palcami w kierunku od końcówki do nasady łodygi, to wyczujesz lekką chropowatość. Do ich pielęgnacji najlepsze będą oleje jednonienasycone.

Jaki olejek do włosów niskoporowatych?

Jak łatwo się domyśleć, takie włosy są bardzo gładkie w dotyku, lejące, błyszczące i to właśnie one najwolniej opadną na dno naszej eksperymentalnej szklanki z wodą. Łuski włosów niskoporowatych są domknięte, dzięki czemu są mocne. Niestety po wymodelowaniu na ciepło dość szybko powracają do swojego naturalnego kształtu. Jeżeli Twoje pasma takie właśnie są, to najlepiej posłużą do ich pielęgnacji oleje oraz tłuszcze nasycone stosowane raz w miesiącu metodą na mokro - piszemy o niej w dalszej części artykułu.

olejek z pestek moreli
canva.com

Jaki olejek do włosów przetłuszczających się?

Reklama

Jeżeli Twoje pasma łatwo się przetłuszczają, to z pewnością obawiasz się nakładania na nie olejków. Ale istnieją takie oleje, które wręcz pomogą Ci w walce z nadmierną produkcją sebum. A są to: olej kokosowy, oliwa oraz olej ryżowy. Z kolei zdecydowanie powinnaś zrezygnować ze stosowania oleju konopnego, lnianego, rycynowego oraz sojowego. W Twoim przypadku najlepsza będzie metoda na podkład.

Olejek do pielęgnacji skóry głowy

Naturalne olejki doskonale działają również na skórę. Jeżeli zależy Ci na pobudzeniu wzrostu włosów, to takie działanie mają te olejki: musztardowy, z czarnuszki, rokitnikowy, rycynowy, łopianowy, imbirowy, rozmarynowy oraz z kozieradki.

Jeżeli natomiast Twoim celem jest łagodzenie podrażnień, zniwelowanie łupieżu, łuszczycy oraz regulacja produkcji łoju, to sięgnij po te oleje: lniany, kokosowy, lawendowy, miętowy, sandałowy, rozmarynowy, cynamonowy, z drzewa herbacianego oraz kokosowy.

olejek w miseczce i grzebień
canva.com

Sposoby olejowania włosów oraz skalpu

Włosomaniaczki zakochały się w tej metodzie pielęgnacji włosów, ale wszystkie zgodnie twierdzą, że trzeba to robić... z głową. Z artykułu mogłaś dowiedzieć się jak dobrać dla siebie odpowiednie olejki, teraz poznaj możliwe sposoby olejowania włosów:

Reklama
  • Na sucho - na suche włosy aplikuje się olej rozpoczynając od końcówek stopniowo rozprowadzając olej w górę. Nakłada się na głowę turban i po godzinie najpierw rozpuszcza się olej emolientową odżywką, a następnie myje się głowę delikatnym szamponem.
  • W misce - do miski wlewa się ciepłą wodę i łyżkę olejku do włosów. Zanurza się w misce włosy i czeka do 5 minut. Następnie po odciśnięciu kosmyków również nakłada się turban i dalej postępuje się jak w powyższym sposobie olejowania.
  • Na podkład - w tej technice rozpoczyna się od aplikacji na pasma podkładu - może to być żel aloesowy, odpowiedni hydrolat lub żel z siemienia lnianego. Na podkład nakłada się niewielką ilość oleju i owija się głowę w turban. W tym przypadku również dalej postępuje się jak w powyższych metodach.
  • Na noc - w tej technice olejowania wykonuje się takie same czynności jak w olejowaniu na sucho, z tym że pozostawia się olej na włosach na całą noc. Jest to sposób, który sprawdzi się jedynie przy bardzo wysokoporowatych włosach.
  • Olejowanie skalpu - tu konieczne jest wymycie i wysuszenie włosów bezpośrednio przed zabiegiem. Można też wykonać peeling skóry głowy. Na suchą już skórę aplikuje się olejek ruchem opukująco wklepującym. Po upływie 1 godziny zmywa się olej najpierw odżywka emolientową, a potem delikatnym szamponem.

Olejki możesz też dodawać do innych produktów do pielęgnacji włosów. Więcej szczegółowych informacji na temat metod olejowania włosów oraz instrukcję krok po kroku znajdziesz w tym artykule.

Reklama
Autor - Gabriela Ganczarska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
g.ganczarska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama