Ołownik uszkowaty - piękna roślina subtropikalna, która okrywa się błękitnymi kwiatami
Canva.com

Ołownik — ozdoba słonecznego balkonu lub tarasu. Wymagania, pielęgnacja, uprawa

Ołownik to piękna roślina o błękitnych kwiatach, które kształtem przypominają floksy. W Polsce z powodzeniem możemy uprawiać go na słonecznych balkonach, tarasach, a także ustawić w ogrodowej altanie. Długie pędy ołownika możemy prowadzić na kratkach lub drabinkach, a także pozwolić im zwisać lub krótko je ciąć. Ta roślina zachwyci wszystkich miłośników niebieskich kwiatów balkonowych.
Reklama

Ołownik uszkowaty — subtropikalny gatunek z południa Afryki

Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata), nazywany też ołownikiem przylądkowym, przywędrował do nas z południowo-wschodniej Afryki. W naturze występuje jako krzew o długich pędach (3 do 4 m), które okrywają się błękitnymi kwiatami. W naszym klimacie ta subtropikalna roślina może rosnąć w szklarniach lub oranżeriach, a latem zdobić nasze balkony, tarasy i ogrodowe altany. 

Błękitne kwiaty ołownika - ozdoba balkonów i tarasów
Canva.com

Ołownik — ozdobne pnącze czy krzew?

Reklama

Ołownika możemy uprawiać jako wolno stojący krzew, wówczas wymaga silnego przycinania, które jest wskazane w przypadku tej rośliny, gdyż stymuluje wytwarzanie kwiatów na nowych pędach. Możemy także próbować uformować go w formę pienną.

Jeżeli chcemy uprawiać plumbago jako pnącze, musimy zapewnić pędom odpowiednie podpory w formie kratek lub tyczek. Pędy nie mają wyrostków czepnych, dlatego musimy je przymocować do podpór. W naszych warunkach maksymalna długość gałązek ołownika do chodzi do ok. 1,5 m. 

Jakie wymagania ma ołownik?

Ołowniki to rośliny dość wymagające, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczają się pięknymi kwiatami, które pojawiają się przez wiele lat. Oto kilka porad, jak uprawiać tę roślinę balkonową.

Stanowisko i podłoże

Ołownik to roślina subtropikalna, dlatego wymaga jasnego i słonecznego stanowiska. Lubi żyzną, przepuszczalną glebę. Na dnie doniczki konieczna jest gruba warstwa drenażu, ponieważ roślina nie znosi zarówno przesuszenia jak i przelania. Plumbago nie toleruje silnego wiatru ani intensywnych opadów, dlatego musimy ustawiać ją w osłoniętym miejscu lub w razie zmiany pogody przenosić do wnętrza.

Reklama
Kwitnące plumbago, czyli ołownik przylądkowy - piękna roślina balkonowa
Canva.com

Kwitnienie

Ołowniki kwitną od czerwca do września — w zależności od warunków atmosferycznych. Wymagają umiarkowanego zasilania, co dwa do trzech tygodni, które przedłuża kwitnienie. Zeschłe kwiaty usuwamy na bieżąco. 

Zimowanie

Gdy temperatura zaczyna spadać poniżej 10 stopni Celsjusza, donicę z rośliną przenosimy do widnego pomieszczenia, w którym będzie zimowała w temperaturze ok. 5 do 10 stopni C. Jesienią ołowniki tracą liście i wchodzą w stan zimowego odpoczynku.

Reklama

W tym czasie podlewanie ograniczamy do minimum i nie podajemy roślinie nawozu. Wiosną przycinamy zeszłoroczne pędy, aby umożliwić wzrost nowym, na których pojawią się kwiaty. Rośliny wynosimy na zewnątrz, gdy temperatura nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza.

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama