Gorąca kawa
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Pijesz gorącą herbatę i kawę? To niesamowicie niezdrowe

Przejdź do galerii zdjęć
Powszechnie mówi się, że gorąca herbata pomaga na przeziębienie i grypę, bo pozwala nam rozgrzać organizm i pozbyć się niechcianych zarazków. Wielu z nas nie wyobraża sobie, aby rozpocząć dzień bez kubka gorącej kawy, który doda nam mnóstwo energii. Okazuje się jednak, że picie gorących napojów jest bardzo szkodliwe i może nawet skutkować nowotworami.
Reklama

Picie gorącej kawy i herbaty jest bardzo szkodliwe

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed piciem gorącej herbaty i kawy. Zdaniem naukowców spożywanie zbyt gorących napojów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka przełyku. Takie wnioski można wysnuć z artykułu opublikowanego na łamach "International Journal of Cancer”.

Badania były prowadzone przez 15 lat od 2004 do 2019 roku i miały pokazać skutki pewnych zachowań ludzi. Naukowcy sprawdzali przez 15 lat, jak picie gorącej kawy i herbaty wpływa na stan zdrowia. Badania przeprowadzone na reprezentatywnej grupie badań 50 tys. osób jednoznacznie pokazały, że spożywanie gorących napojów zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku o 90 proc. Za "gorące napoje" uważa się w tym przypadku takie, których temperatura jest wyższa niż 60 stopni Celsjusza.

Ryzyko rozwoju nowotworu przełyku było znacznie niższe u osób, które piły mniej gorącą herbatę lub kawę. Podobne wnioski zaobserwowano w przypadku zachorowania na nowotwory żołądka. Ryzyko znacząco spadało w przypadku osób, które wypijały schłodzone napoje.

Gorąca kawa
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jaką temperaturę powinny mieć wypijane napoje?

Reklama

Chociaż picie zielonej herbaty i Yerba Maty jest niezwykle zdrowe, okazuje się, że spożywanie tych napojów, jeśli mają zbyt wysoką temperaturę może być bardzo szkodliwe.

To dlatego naukowcy jasno mówią, że zarówno herbatę, jak i inne napoje nie należy zalewać wrzątkiem, bo wtedy tracą one swoje właściwości.

Warto jednak także podkreślić, że spożywanie gorącej herbaty (powyżej 60 stopni Celsjusza) także jest szkodliwe, więc po zalaniu napoju należy odczekać co najmniej 5 minut i wypijać już wystygnięty napój.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: kawa zimowa
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama