Kot i rośliny w ogrodzie
Canva.com

5 niebezpiecznych roślin dla Twojego kota - sprawdź, czy masz je w domu lub na tarasie

Koty uwielbiają rośliny i chętnie podgryzają pędy i kwiatowe cebulki. Często zwierzęta jedzą tzw. zieleninę, aby oczyścić swój układ trawienny. Warto zadbać, aby w domu były tylko roślinki bezpieczne dla zdrowia naszych czworonogów. Toksyny zawarte w difenbachii, czy dracenie mogą poważnie zagrozić życiu pupila.
Reklama

Niebezpieczne dla zdrowia i życia rośliny zawierają szkodliwe substancje, które mogą bardzo szybko doprowadzić do silnego zatrucia, a nawet i do śmierci. Reakcja organizmu naszego pupila zależy przede wszystkim od wieku oraz stanu zdrowia. Objawy umierającego kota to, m.in. osłabienie, nagła zmiana zachowania i apatia, odmawianie przyjęcia pokarmów i wody.

Wśród najczęściej hodowanych roślin w domu, czy na tarasie możemy wymienić: difenbachię, dracenę, zamiokulkas, cyklamen, kliwię, bluszcz pospolity, gwiazdę betlejemską, pelargonię.

Reklama

Przygotowaliśmy dla was zestawienie informacji, jakie objawy kliniczne wywołuje u kota zjedzenie jednej z tych roślin.

Zamiokulkas
Canva.com

Difenbachia

Ta piękna, zielona roślina pokojowa najczęściej występuje w uprawie doniczkowej. Ma duże, dekoracyjne, dwukolorowe liście i często możemy zauważyć charakterystyczne, nakrapiane wzorki. Cała roślina jest bardzo trująca i podrażnia jamę ustną kota. Zwierzę wymiotuje, ma ślinotok i trudności z przełykaniem. Difenbachia, podobnie jak anturium i skrzydłokwiat zawiera szczawian wapnia, który jest bardzo szkodliwy dla zwierząt.

Dracena i zamiokulkas

Miłośnicy zielonych roślin wprost uwielbiają dracenę i zamiokulkas zamiolistny. Te rośliny pokojowe nie wymagają bardzo dużo pielęgnacji, ale są toksyczne dla zwierząt.

Reklama

Wśród objawów klinicznych, które mogą wystąpić kotów są: rozszerzone źrenice, wymioty, biegunka, ciemny stolec oraz niewydolność wątroby.

Pelargonia
Canva.com

Kliwia

Ten piękny i dekoracyjny kwiat doniczkowy kusi pomarańczową i żółtą barwą. Aby ładnie kwitł należy go ustawić w jasnym stanowisku na wilgotnym podłożu. Pomarańczowa kliwia zawiera toksyczną substancję likorynę. Kot, który poczęstuje się jej pędami lub kwiatami prawdopodobnie będzie wymiotował i będzie miał drgawki oraz zaburzenia rytmu serca.

Reklama
Dracena
Canva.com

Wilczomlecz i pelargonia

Wilczomlecz nazywany jest także gwiazdą betlejemską. To kolejna roślina doniczkowa, która chętnie jest hodowana na parapetach oraz na tarasach, tak samo jak piękne, kwieciste pelargonie. Obie rośliny są bardzo niebezpieczne dla kotów i wywołać silne zatrucie. Substancje toksyczne to: euforbina, związki cyjanogenne oraz geraniol.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama